W roku szkolnym 2016/2017 klasa IIe pod przewodnictwem wychowawczyni mgr Jadwigi Lenart realizowała projekt edukacyjny o „Czarnej Niedzieli” w Myślenicach.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż w nocy z 22 na 23 czerwca 1940 r. nastąpił prowokacyjny atak na myślenicką pocztę. Sprawców tego czynu nie ustalono i w myśl odpowiedzialności zbiorowej okupanci aresztowali wcześniej wyznaczonych 10 zakładników oraz dodatkowo 25 mieszkańców Myślenic. Aresztowanych, niewinnych ludzi zebrano pod budynkiem poczty (obecnie budynek Policji), tam ich sfotografowano, a później przewieziono do więzienia na ul. Montelupich w Krakowie. 29 czerwca 1940 r. zostali oni zamordowani w forcie w Krzesławicach.


W ramach projektu miały miejsce m.in. następujące wydarzenia:

Na początku realizacji projektu na lekcję do klasy IIe została zaproszona pani Anna Prokopeczko, której wujek – Pan Andrzej Miętus został zamordowany w forcie. Temat wydarzeń związanych z „Czarną Niedzielą” jest niezwykle bliski sercu Pani Anny i posiada ona na temat tych wydarzeń obszerną wiedzę. Dlatego też podczas spotkania z młodzieżą chętnie opowiedziała ona uczniom wiele bardzo interesujących faktów o tym zdarzeniu.

Po pierwszym spotkaniu z trudną historią Myślenic uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali zadanie wyszukania informacji o zamordowanych podczas „Czarnej Niedzieli” i przedstawienia tychże reszcie klasy. Każda grupa miała za zadanie dowiedzieć się jak najwięcej o przydzielonych im bohaterach i przygotować prezentację o wybranych postaciach. Kolejno na godzinach wychowawczych uczniowie przedstawiali przygotowane prezentacje i zapoznawali swoje koleżanki i kolegów z biografiami poszczególnych zamordowanych, nie pozwalając w ten sposób, ażeby pamięć o tych osobach zaginęła.

W środę 9 czerwca 2017 r. pięciu przedstawicieli klasy II e wraz z wychowawczynią pojechało do Krzesławic na uroczystości związane z obchodami 12 rocznicy nadania Gimnazjum nr 44 w Krakowie im. ,, Pomordowanych w Krzesławicach”.

Najpierw obejrzeli akademię wykonaną przez uczniów Gimnazjum nr 44, a następnie uczestniczyli we Mszy św. za dusze zamordowanych 404 osób w tym 35 Myśleniczan. Następnie wszyscy zgromadzeniu wspólnie udali się pod pomnik ku czci ofiar tej zbrodni. Tam składane były znicze i kwiaty oraz miał miejsce koncert orkiestry wojskowej, która przepięknie wykonała pieśni patriotyczne. W tych uroczystościach brała udział społeczność Gimnazjum nr 44 w Krakowie, nauczyciele, uczniowie oraz liczne grono zaproszonych gości i okoliczni mieszkańcy. Sporą grupę tworzyły również rodziny pomordowanych Myśleniczan, którym przewodziła niezastąpiona pani Anna Prokopeczko. To dzięki niej i grupie rodzin pomordowanych Myśleniczan uczniowie klasy II e mogli się ponownie spotkać z grupą uczniów z gimnazjum nr 44 w Krakowie, którzy wraz z nauczycielami przyjechali do Myślenic w niedzielę 18 czerwca 2017 r.

18 czerwca b.r. wielu uczniów klasy II e uczestniczyło we Mszy św. w intencji ofiar „Czarnej Niedzieli” z 1940 roku. Mszę poprzedziły uroczystości na myślenickim cmentarzu gdzie znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca opisywane wydarzenia. Po zapaleniu zniczy wszyscy zgromadzeni przeszli pod budynek Policji, gdzie na zawieszonych banerach pokazano zdjęcia z tamtych wydarzeń. Ponadto uczniowie wraz z wszystkimi zgromadzonymi wysłuchali wspomnień zaproszonych gości. Obecni wczuli się w grozę tamtych dni. Panowała przejmująca cisza, skupienie i zaduma. Tutaj także złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W uroczystościach tych brali udział m.in.: pan Burmistrz Maciej Ostrowski, pan Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Myślenicach Tadeusz Jarząbek, pan Dyrektor Muzeum Niepodległości Jarosław Pietrzak.

Popołudnie uczniowie spędzili przy grillu i słodkim poczęstunku na boisku „Orła” w Myślenicach. Rozmawiali, grali w piłkę z uczniami z Krakowa. Starsi uczestnicy tych pięknych uroczystości rozmawiali i widać było że tematów do rozmowy nikomu nie zabrakło. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci zebranych.

Uczniowie, ażeby podsumować projekt wykonali dodatkowo plakaty o prezentowanych postaciach. Zakupili również film o jednym z Myśleniczan panu Stanisławie Hołuju pt „Nasz tato kochał życie”. Film ten oglądało kilka klas - nie tylko uczniowie IIe - na lekcjach historii.

Niewątpliwie dzięki realizacji projektu uczniowie poznali fragment historii miasta w którym się kształcą i losy wybitnych jego mieszkańców, którzy stracili życie podczas dramatycznych wydarzeń z 1940 roku.


Więcej zdjęć – kliknij tutaj.