DSC04489

W dniach 24-26 maja klasy 2e oraz 2d wraz z wychowawczyniami - panią Jadwigą Lenart i panią Katarzyną Twardosz wybrały się na wycieczkę do Wiednia i Bratysławy. Z Myślenic wyjechaliśmy ok. godziny 7.00 rano. Wyruszyliśmy do Bratysławy, którą mieliśmy zwiedzać jako pierwszą.

Ok. godziny 15.00 dotarliśmy do celu. Na miejscu spotkaliśmy się z panem przewodnikiem. Zaprowadził on nas na Wzgórze Zamkowe, z którego mogliśmy podziwiać piękną i malowniczą panoramę Bratysławy. Następnie weszliśmy na dziedziniec zamku oraz zobaczyliśmy niesamowicie głęboką studnię, która powstała z pracy ludzkich rąk. Wraz z przewodnikiem, który cały czas bardzo ciekawie opowiadał nam o stolicy Słowacji przeszliśmy ulicami miasta, aż dotarliśmy do rynku, gdzie mieliśmy trochę czasu wolnego na zrobienie zdjęć czy kupienie pamiątek. Wielu z nas spróbowało także słynnych słowackich kasztanowych ciastek, które były przepyszne. Niestety to był już koniec zwiedzania tego pięknego miasta i ok. godziny 19 wróciliśmy do hotelu.

W drugim dniu z samego rana po śniadaniu wyruszyliśmy do Wiednia. Tam z lokalną panią przewodnik zobaczyliśmy dość dziwny budynek mieszkalny „Hundertwasserhaus”. Okazało się, że jest to budynek zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera. Był to austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, aktywista ochrony środowiska, który projektował budynki mające współgrać z naturą. Naokoło oraz na jego budynkach rosły drzewa, a mieszkania w niczym nie przypominały normalnych domów. Około godziny 13.00 wsiedliśmy do autokaru i objechaliśmy centrum miasta tzw. Ringiem. Następnie przeszliśmy ulicami Wiednia i zobaczyliśmy min. Katedrę św. Szczepana. Dotarliśmy do zimowej rezydencji Habsburgów - Hofburgu, o której więcej dowiedzieliśmy się od pani przewodnik.



Następnie udaliśmy się do muzeum przyrodniczego. Pan przewodnik wyjaśnił zasady tam obowiązujące, po czym rozeszliśmy się i każdy indywidualnie mógł podziwiać eksponaty. Czekały tam na nas zadziwiająco duże rekonstrukcje szkieletów dinozaurów, mamuty, kreciki oraz koty. Każdy z nas z podziwem zwiedzał to muzeum. Około godziny 15:30 dotarliśmy na wzgórze Kahlenberg, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę Wiednia. W tym czasie nasz przewodnik w ujmujący sposób opowiadał historię odsieczy wiedeńskiej. Kolejnym punktem wycieczki miało być zwiedzanie polskiego kościoła, lecz niestety nie mogliśmy go zobaczyć z powodu uroczystości kościelnych jakie tam trwały. Wracając do autobusu „złapał” nas mały deszczyk. 30 minut później pojawiliśmy się na Praterze- parku wiedeńskim, gdzie mieliśmy czas wolny. Część naszych kolegów postanowiła skorzystać z ekstremalnych atrakcji w wesołym miasteczku. O godzinie 18 ponownie udaliśmy się do autokaru, a następnie do Bratysławy na obiadokolację i nocleg.

Trzeciego - ostatniego dnia mieliśmy zaplanowane zwiedzanie pałacu Schonbrun. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie zadziwiająco pięknego budynku. Każdy z nas mógł zapoznać się z życiorysem księżniczki Sisi. Następnie udaliśmy się do ogrodów, o których troszkę opowiedział nam pan Wojtek, a następnie mieliśmy czas wolny na zrobienie zdjęć czy odpoczynek. O godzinie 13 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Myślenic. Po trzech godzinach męczącej podróży zatrzymaliśmy się w jednej z wiedeńskich galerii na obiad, później znów ruszyliśmy w drogę. Podczas podróży, dwie klasy miały okazję, aby się zintegrować, a ułatwiło to wspólne śpiewanie piosenki „Despacito”. W późniejszym czasie mieliśmy jeszcze cztery postoje. Do Myślenic dotarliśmy w sobotę o godzinie 00:30.

Bardzo podobała nam się ta wycieczka i na pewno będziemy ją miło wspominać. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji historycznych. Szczególne podziękowania należą się naszym niezastąpionym nauczycielkom, paniom: Jadwidze Lenart, Katarzynie Twardosz, Marcie Kasperek, Edycie Baranek, Jolancie Żabie, które podjęły się wyzwania opieki nad nami. Dziękujemy!

Ola Stalmach, Olga Stankiewicz, 2e


Więcej zdjęć – kliknij tutaj.