W piątek wieczorem, 25.09.2015r., grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką mgr Krystyny Oliwy oraz mgr Eweliny Zlezarczyk udała się na organizowaną w Krakowie Małopolską Noc Naukowców. W ten jeden dzień w roku badacze byli do naszej dyspozycji i mogli podzielić się z nami swoją wiedzą, a także odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się ich pracy i doświadczeniom z bliska.

Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – biologiczną oraz chemiczną. Pasjonaci chemii udali się na Politechnikę Krakowską, gdzie między innymi obserwowali pokazy w laboratorium luminescencji. Natomiast zespół biologiczny najpierw wyruszył do Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na pierwszym wykładzie omówiliśmy zagadnienia dotyczące hodowli komórek macierzystych oraz potencjał komórek pochodzących z miazgi zęba w regeneracji tkanki nerwowej.

Później udaliśmy się do Jagiellońskiego Centrum Innowacji, gdzie zaprezentowano nam wykład o roli enzymów w naszym organizmie oraz doświadczenie polegające na ścięciu mleka przy pomocy mieszanki enzymów, które miało na celu pokazać nam, jak ważną funkcję pełnią one w ludzkim ciele.

Następnie wróciliśmy na Uniwersytet Jagielloński, lecz tym razem na Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, gdzie zobaczyliśmy pokazy, gry, quizy i warsztaty na tematy takie jak: ,,Zmiana wody w wino”, ,,Nauka w kuchni – kuchnia molekularna”, ,,E! – dodatki do żywności”, ,,Izolacja materiału genetycznego” czy ,,Chemiczne piwo”.

Potem pojechaliśmy na Uniwersytet Rolniczy, gdzie najpierw poszliśmy na Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Tam mieliśmy możliwość zobaczenia ryb krajowych i akwariowych, oznaczenia wieku ryb na podstawie łusek. Widzieliśmy również wiele interesujących zwierząt, np. gekony, kameleony, węże, pająki, jeże, żółwie oraz różne owady. Wiele z nich mogliśmy także dotknąć i potrzymać, co było dla nas wszystkich niepowtarzalną okazją.

Na koniec wyruszyliśmy na Wydział Rolniczo-Ekonomiczny, gdzie posłuchaliśmy wykładu dotyczącego roślin inwazyjnych w Polsce. Mieliśmy szansę zobaczyć rośliny takie jak barszcz Sosnowskiego, rdestowiec sachaliński, niecierpek gruczołowaty i wiele innych. Stworzyliśmy ich zielnik oraz rozpoznawaliśmy rodzime i obce rośliny, aby dowiedzieć się jakie są między nimi różnice.

Do Myślenic wróciliśmy późną nocą, zmęczeni, ale szczęśliwi. Przede wszystkim dzięki obecnym na wydarzeniu naukowcom zaspokoiliśmy swoją ciekawość, co było przecież celem organizatorów. Wszystko odbywało się pod postacią krótkich wykładów, doświadczeń, gier i zabaw, co uchroniło nas od nudy. Warto przy tym zaznaczyć, że nasza szkoła została godnie zaprezentowana przez grupę uczennic, które zostały nagrodzone dyplomami w konkursie dotyczącym psychologii kota. Impreza wszystkim się wyjątkowo spodobała, zgodnie zdecydowaliśmy, że kiedyś udamy się na nią ponownie, ponieważ taka okazja zdarza się jedynie raz w roku i nie warto ją przegapić.

Natalia Węgrzyn, 3f


Pełna galeria zdjęć – Noc naukowców 2015 – kliknij tutaj.