W dniach 14-16 października 2016 roku w okolicach Lublińca odbyły się zawody sportowo-obronne PROOBRONNI16 zorganizowane przez Fundację Byłych Żołnierzy Służb Specjalnych Szturman. Wzięły w nich udział dwie uczennice naszej szkoły: Julka Ingarden z 3f i Karolina Ingarden z 1b. Zawodnicy dobrani byli w 8-osobowe drużyny. Dziewczyny startowały z chłopakami z gliwickiego Związku Strzelców Rzeczypospolitej, w drużynie Błękitnych Nosorożców.

Zawody były bardzo wymagające. Pierwszego dnia zawodnicy udali się na strzelnicę myśliwską. Tam wykonywali zadania: zjazd na tyrolce; strzelanie z pistoletu Glock, karabinu kbks, automatycznego pistoletu i broni gładkolufowej; przenoszenie noszy z wodą; pokonanie przeszkody linowej; odbicie zakładników w killhousie; rzut granatem do celu; czołganie się i terenoznawstwo. Między poszczególnymi konkurencjami należało przebiec kilometrową trasę krossu. W sumie pierwszego dnia uczestnicy pokonali 10 kilometrów.

W sobotę uczestników czekała dużo dłuższa trasa wynosząca 20 kilometrów. Zadnia czekające na trasie były sprawdzianem sprawności fizycznej, kondycji i znajomości technik wojskowych. Zawodnicy musieli: rozpoznawać odległości i przemieszczać się zgodnie z azymutami za pomocą busoli, holować samochód terenowy; pokonywać rzekę na linie; pokonać tor ASG; rzucać granatem na odległość; pokonać tor sprawnościowy; zbudować stanowisko strzeleckie; przenieść pień drewna; zaliczyć bieg na orientację; udzielić pierwszej pomocy rannemu; pokonać teren skażony w kombinezonach OP1; pokonać fragment trasy ekstremalnego biegu Katorżnika.

Na wieczór dla najbardziej wytrwałych zaplanowana została dyskoteka, przed którą miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Błękitne Nosorożce nie zajęły miejsca na podium, ale największym sukcesem było samo ukończenie zawodów. Karolina Ingarden została przez organizatorów wyróżniona za wyjątkową dzielność (była najmłodszą uczestniczką).

Autor: Julia Ingarden 3f