3

Trwają wakacje – zasłużony czas odpoczynku, radości, zabawy. To również czas, by zobaczyć jak to było, czas, by podsumować, co za nami. A w Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach działań, akcji i zaangażowania nie zabrakło. Co więc takiego się działo? Oj, działo się, działo… :)

Początek roku to nowe wyzwania i nowe pomysły. Po bardzo intensywnym poprzednim roku szkolnym (m. in. organizacji Ogólnopolskiego Dnia Cichociemnych w naszej szkole połączonego z odsłonięciem tablicy upamiętniającej Cichociemnych - Bolesława Polończyka i Antoniego Żychiewicza) cała społeczność szkoły rozpoczęła ostatni TAKI ROK.

Wrzesień i październik to m.in. początek realizacji wspaniałego i rozpostartego na szeroką skalę projektu „Kulturalna Szkoła”. Dzięki zaangażowaniu w ten projekt wielu uczniów i nauczycieli (chociaż realizowała go głównie klasa 2a z wychowawczynią p. Anną Pardyak i pod okiem p. Beaty Baczyńskiej), o naszym projekcie głośno zrobiło się nie tylko w Myślenicach, ale i np. w Krakowie! Pierwszy miesiąc nauki to także wyjazd do Słowenii na coroczną wymianę z naszymi przyjaciółmi z Sentjernej. Ten okres to również początek świetnego roku dla Szkoły Młodych Ratowników, która przy współpracy ze Starostwem Myślenickim prężnie działała w naszym Gimnazjum i na forum myślenickim. W październiku Szkolny Wolontariat rozpoczął swoją działalność zbiórką na rzecz dzieci z Burkina Faso. W październiku w zwycięskim spotkaniu zadebiutował w lidze Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Myślenice, powołany dzięki zaangażowaniu p. Tadeusza Jarząbka i p. Władysława Piątkowskiego. We wrześniu swoją drogę do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej rozpoczął w szachach Szymon Gumularz.

4

Listopad to z kolei szeroko zakrojona działalność patriotyczna. Kolejny raz młodzież naszej szkoły brała udział w programie „Młodzież Pamięta”. Częścią projektu był udział w tramwaju patriotycznym w Krakowie czy też udział w spektaklu „Cmentarzysko historii” z okazji 11 listopada. Tutaj wiele serca i zaangażowania wkładają w przygotowanie uczniowie pod opieką p. Jarosława Pietrzaka. W listopadzie nasza uczennica Izabela Szlachetka z 2b została mistrzynią Polski w fitnessie, a ze sportu warto wspomnieć sukcesy w badmintonie i piłce siatkowej oraz nożnej chłopców. W klasyfikacji na najbardziej usportowioną szkołę nasze gimnazjum zajęło 2 miejsce z wszystkich szkół w województwie! W listopadzie Międzygimnazjalne Zawody Matematyczne zostały zdominowane przez naszych uczniów. Ten miesiąc to również spotkanie z Marią Springwald – medalistką z Tokio, wizyty w różnorakich instytucjach jak Urząd Miasta, Sąd Rejonowy, Policja itp. Nagrodzonymi przez p. Burmistrza zostało aż 13 naszych uczniów.


Grudzień rozpoczął się od sukcesu Szymka Wincenciaka i Dawida Białego w Międzyprzedmiotowym Konkursie Gimnazjalnym w Dobczycach oraz III miejsca w województwie w zawodach szachowych. W tym miesiącu w Polskim Radiu nasze uczennice Julia i Karolina Ingarden udzieliły wywiadu o swoim dziadku Antonim Żychiewiczu, i jak się okazało, było to jedno z wielu działań patriotycznych naszych uczennic. Szkolny Wolontariat zorganizował Międzynarodowy Dzień Wolontariusza oraz Świąteczną Paczkę dla potrzebujących. To również czas sukcesów w tańcach dziewcząt z grupy Lady Fitness, a także UKS Jedynka Myślenice, która to zajęła 2 miejsce w wojewódzkim turnieju „Viatec Cup”.

 5

Styczeń przyniósł sukces Konrada Sawickiego w Sesji Biologiczno – Chemicznej w Myślenickim LO, zwycięstwa pływaków w Powiatowej Gimnazjadzie w pływaniu, a także Piotra Kamińskiego i Marii Żak w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Juniorów. Bardzo duża ilość uczniów działa w Oazie Myślenickiej, która to w styczniu zorganizowała w domu Parafialnym Jasełka Oazowe. Klasa 2f w styczniu aktywnie działała w ramach projektu „Młody Asyż”, m.in. uczestnicząc w spotkaniach w Centrum Kultury Japońskiej „Manggha”. W tym miesiącu UKS Jedynka zorganizował w Myślenicach I Turniej Piłki Ręcznej „Myślenice Cup”, który okazał się wspaniała imprezą i wielkim sukcesem promującym szczypiorniak w Myślenicach.


W miesiącu lutym uczciliśmy rocznicę I skoku Cichociemnych i powstania Armii Krajowej. Prężnie działało Koło teatralne, które raz w miesiącu odwiedzało krakowskie teatry. W sporcie luty przyniósł 1 miejsce w Gimnazjadzie u Tytusa, a także kolejne sukcesy szachowe i w piłce ręcznej. Natomiast Sławomir Chmiel został powołany do reprezentacji Polski w piłce nożnej.

 6

Marzec przyniósł nam rozstrzygnięcie plebiscytu TOP 20 – na najlepszych sportowców naszego Gimnazjum. Top 20 to kolejna nowość wprowadzona w naszym Gimnazjum. Trzeci miesiąc roku kalendarzowego to czas aktywnego działania Koła Turystycznego i wyjazdy na ściankę wspinaczkową, a także sukcesy pływaków w zawodach wojewódzkich, Mistrzostwo Polski w szachach Szymka Gumularza oraz Magdy Kowalskiej w tańcach latynoamerykańskich.


Kwiecień to spotkanie młodych „Młodzi & Miłosierdzie 2”, realizacja projektu Młody Asyż, sukces w międzynarodowym konkursie matematycznym NABOJ, aktywna realizacja projektu „Kulturalna szkoła”, a także dominacja w konkursie języka angielskiego „English Challenge”. To także czas warsztatów kulinarnych w MSG na Zarabiu oraz realizacja znakomitego projektu o dojrzewaniu „Archipelag skarbów”. I kolejne sukcesy - chociażby w międzynarodowym konkursie fizycznym „Lwiątko”, konkursie geograficznym „Poznajemy Ojcowiznę”, a także w konkursie pięknego czytania i w recytacji.

 7

Maj przyniósł znakomite wyniki naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, wygraną w konkursie historycznym „Polska Piastów”, a także tygodniową wymianę z uczniami z Rapallo we Włoszech. W tym miesiącu nasi uczniowie wzięli czynny udział w Nocy Muzeów, organizując spotkania dla mieszkańców chociażby w Muzeum Niepodległości. 3 osoby z naszej szkoły zostały laureatami konkursu „Ośmiu wspaniałych”. Sukcesy odnosili siatkarze plażowi, uczniowie w powiatowych konkursach plastycznych, ortograficznych oraz z pierwszej pomocy. I znakomita informacja o laureatach konkursów przedmiotowych – w tym roku było ich aż 9.


 I w końcu czerwiec. A tutaj wycieczka tygodniowa dla uczniów do Włoch, Bal Gimnazjalny, Dzień sportu i wiele różnych akcji. Za wzorową realizację projektu „Młody Asyż” otrzymaliśmy certyfikat pierwszego stopnia. Koło turystyczne wybrało się na tydzień na Mazury, by tam żeglować i uczyć się tego pięknego sportu. To również finał konkursu czytelniczego „Fantastyczne Gimnazjum”, a także realizacja projektu „Jak nie czytam jak czytam”. To co zostało opisane to tylko niektóre wydarzenia z ostatniego roku szkolnego w Gimnazjum nr 1 w Myślenicach.

 8

I tak to minął rok szkolny 2016/17. Ostatni w takim kształcie. Od września nasze Gimnazjum staje się częścią Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach. Żeby coś się zaczęło, musi się coś skończyć… I tak oto stajemy przed możliwością, aby reaktywować Szkołę Podstawową nr 1 w Myślenicach. Jest na to bardzo duża szansa, ponieważ Rada Miejska podjęła uchwalę intencyjną powstania JEDYNKI w 2019 roku.


Ogrom wspaniałej historii i mnóstwo działań podejmowanych przez lata w JEDYNCE nie mogą odejść w zapomnienie i muszą być kontynuowane! JEDYNKA zawsze była częścią MYŚLENIC, częścią naszej małej ojczyzny. Będziemy się starać reaktywować JEDYNKĘ dla wszystkich mieszkańców naszej Gminy. Liczymy na Was, na Waszą pomoc, zrozumienie i poparcie. W sekretariacie naszej szkoły przez cały okres wakacji można pomóc w przywróceniu JEDYNKI, składając podpis popierający reaktywację Szkoły Podstawowej nr 1. Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny los najstarszej i najwspanialszej JEDYNKI do składania podpisów. DZIĘKUJEMY!


Coś się kończy, by mogło się zacząć coś nowego. Tym nowym niech będzie Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach. Niech JEDYNKA znowu kształci wspaniałych ludzi, wspaniałe pokolenia osób, z których tak jesteśmy dumni, a którzy rozsławiają Myślenice na całym świecie! :)

Paweł Biela