25 maja 2013 r. w sobotę odbyła się kolejna wycieczka koła turystycznego. Tym razem jej celem były Tatry, a dokładniej rejon Giewontu.

O godz. 9 rano wyruszyliśmy w trasę, wiodącą szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szliśmy doliną Małej Łąki gdzie zaczął siąpić drobny, prawie niewyczuwalny deszczyk. Cały czas poruszaliśmy się wzdłuż niewielkiego Małołąckiego Potoku. Idąc wytyczoną ścieżką, pośród kosodrzewiny, dotarliśmy do miejsca, w którym wszystkie góry i doliny pokryte były bardzo gęstą mgłą. Musieliśmy uwierzyć wtedy na słowo naszemu przewodnikowi, że tuż za nami znajduje się potężny masyw Wielkiej Turni, a przed nami drobniejsze szczyty. Nagle wiatr rozwiał chmury i naszym oczom ukazały się dwie potężne skały. Jednak już za chwilę wszystko zostało na nowo zasnute mgłą tak, że widoczność została ograniczona do kilkudziesięciu metrów. Niestety Wielka Turnia była cały czas poza zasięgiem naszego wzroku.

Idąc w górę po stromych ścieżkach dotarliśmy do Przełęczy Kondrackiej, mogliśmy z niej w niedługim czasie wyjść na Giewont lub na Kopę Kondracką. My jednak ze względu na pogarszającą się pogodę zeszliśmy do schroniska na Hali Kondratowej, widząc cały czas po lewej stronie szczyt Giewontu. Udaliśmy się też do wywierzyska rzeki Bystrej. Minęliśmy schronisko na Kalatówkach i poszliśmy dalej ścieżką Nad Reglami w kierunku Doliny Białego Potoku. Nasza wycieczka zakończyła się przy Wielkiej Krokwi.

W górach zetknęliśmy się z wieloma rodzajami pogody, która na dodatek zmieniała się czasem nawet co kilka minut. Na przemian było ciepło i świeciło słońce, padał deszcz, sypał śnieg, a raz w okolicach Małego Giewontu spadł niewielkich rozmiarów grad. Gdzieniegdzie leżał jeszcze śnieg.

Mimo deszczu i mgły wycieczka bardzo się udała. Nasz przewodnik opowiedział wiele ciekawych anegdot i historii związanych z regionem, genealogią i powstaniem gór. Wycieczki w góry są piękne niezależnie od pory roku. Za każdym razem można odkryć te piękne miejsca na nowo.

Michał Dybczak 3d

Pełne galerie zdjęć znajdują się poniżej:

Tatry 2013 - autor Marcin Gmyrek - kliknij.

Tatry 2013 - autor Gabriela Bylica - kliknij.

Tatry 2013 - autor Jędrzej Krzyszkowski - kliknij.