Dnia 1 października grupa uczniów pod opieką pań: mgr Beaty Baczyńskiej i mgr Anny Pardyak udała się na wycieczkę w ramach programu „Kulturalna szkoła”. Wyjechaliśmy z Myślenic o 14:00 i po około godzinie byliśmy w Krakowie. Ze względu na wczesną porę mieliśmy chwilę wolnego czasu, aby podziwiać miasto. Przed 17:00 udaliśmy się na Plac Szczepański, gdzie rozpoczynał się Szlak Wisławy Szymborskiej. Zostaliśmy miło powitani przez panią przewodnik. Pierwszym punktem naszego literackiego spaceru była Szuflada Szymborskiej. Obejrzeliśmy tam wiele zdjęć poetki oraz jej Nagrodę Nobla i dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek na jej temat, między innymi o jej zwyczaju robienia zdjęć przy tabliczkach z zabawnymi nazwami miejscowości. 


Drugim ważnym elementem naszej trasy był Dom Literatów przy ulicy Krupniczej 22, gdzie przez pewien czas Szymborska mieszkała. Wielkim zaskoczeniem była dla nas wizyta w księgarni Matras na krakowskim rynku. Znajduje się tam pokój poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej, a wśród licznych autografów pisarzy i poetów można zauważyć także ślad pozostawiony przez Szymborską. Podczas naszego spaceru pani przewodnik czytała nam wiersze Wisławy Szymborskiej i opowiadała liczne anegdoty z jej życia. Oprócz wyżej wymienionych miejsc odwiedziliśmy także wystawę zdjęć z Wisławą w roli głównej w Pawilonie Wyspiańskiego. Około godziny 19:00 pożegnaliśmy się z panią przewodnik i wyruszyliśmy w powrotną drogę do Myślenic.


Była to bardzo ciekawa wycieczka, podczas której dowiedzieliśmy się wiele o interesującej postaci naszej polskiej literackiej noblistki. 


Tekst: Julia Bednarz i Gabriela Kania, klasa III d

Zdjęcia pochodzą ze strony www.miastoliteratury.pl, autor Inga Szeliga.