W piątek (02. 06. 17 r.) klasa 3D wybrała się do Krakowa, aby odwiedzić jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Zakład został założony w 1937 roku, był miejscem wyrobu przedmiotów emaliowanych i blaszanych.


W czasie II wojny światowej O. Schindler zatrudniał w nim zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów o historii tego obiektu. Budzi on refleksję oraz wzruszenie losem ludzi, którzy żyli w tym czasie i musieli zmagać się z wojną. Fabryka Schindlera jest niewątpliwie miejscem wartym odwiedzenia.

Tekst: Wiktoria Święch, kl. 3d

Zdjęcia: Gabriela Kania, kl. 3d


Wystawy w Fabryce Emalia Oskara Schindlera nie dotyczyły tylko osoby właściciela zakładu, który ratował Żydów, dając im pracę w swojej fabryce, ale także II wojny światowej i trudnej sytuacji Żydów podczas jej trwania. W muzeum mogliśmy oglądać na przykład fragmenty zapisków, których autorami byli mieszkańcy Getta w różnym wieku oraz wiszące na ścianach teksty rozporządzeń niemieckich władz w wielu językach dotyczące różnych grup ludzi. Można było także spotkać tablice z nazwami krakowskich ulic oraz wiele zdjęć z okresu okupacji przedstawiających głównie życie codzienne ówczesnych ludzi. Podczas zwiedzania towarzyszyła nam pani przewodnik, która na bieżąco bardzo ciekawie opowiadała nam o czasach wojny.

Pomimo, iż w muzeum panował bardzo przygnębiający klimat, wycieczka podobała mi się, ponieważ była ciekawą formą lekcji historii.

Julia Bednarz, kl. III d