Dnia 27 kwietnia klasa 3a wraz z wychowawczynią mgr Anną Pardyak wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach, by obejrzeć wystawę poświęconą twórczości i dorobkowi Zbigniewa Herberta.

Wrażenie na wszystkich zrobiły wybitne aforyzmy poety, oprawione w duże, białe ramy. Mogliśmy zobaczyć dzieła napisane przez artystę oraz uchwałę Sejmu o ustanowieniu roku 2018 rokiem poświęconym jego twórczości. Wyjątkowo ciekawe było poznawanie cytatów Herberta, bardzo głębokich i wyjątkowych.

 

Wystawa pomogła zapoznać się nam z jego biografią, dorobkiem, wartościami, które miłował, wymiarze poezji tworzonej przez niego, sztuce bliskiej nie tylko dla polskiego dziedzictwa, lecz dla spuścizny europejskiej, całokształtu sztuki wolnego świata. Jednym z powodów przyznania artyście patronatu nad bieżącym rokiem, było rozumienie przez niego patriotyzmu, gloryfikacja wartości, a także zbliżająca się wielkimi krokami rocznica jego śmierci. Myślenicka wystawa idealnie przybliżyła nam życie polskiego poety. Wrażenie wywierają ponadczasowe myśli Herberta. Nie figurują one pośrodku barwnych piedestałów, lecz na białym, melancholijnym tle, zamknięte w grubych, neutralnych ramach. Dzięki wystawie dowiedzieliśmy się, iż między innymi, to Herbert stworzył zbiór poezji pt. ,,Pan Cogito”, czy ,,Raport z Oblężonego Miasta”. Dzieła, które na stałe są obecne w kanonie tożsamości polskiej. Po krótkim obejrzeniu wystawy, wróciliśmy do szkoły pełni optymizmu i zachwyceni nieznaną dotąd filozofią, płynącą z doświadczenia i mądrości Herberta.

Myślenicka wystawa idealnie nawiązuje do zbliżających się obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę wolności. Twórczość artysty opiera się na wierności wartościom, patriotyzmowi oraz dokładnemu patrzeniu na świat, dostrzeganiu piękna w niewielkich detalach, próbie namalowania wyjątkowości Ziemi poprzez słowa.

Uważam, że takie wyjścia są bardzo przydatne dla naszej edukacji. Zaszczepiają miłość do poezji, kształtują poglądy i wiedzę w sposób empiryczny i otwarty na dialog. Tamtejsza wystawa zachęciła mnie do poznania twórczości i biografii Zbigniewa Herberta. Największe wrażenie zrobiły na mnie cytaty poety, głębokie oraz ponadczasowe. Taka lekcja jest o wiele ciekawsza niż rutynowa, szkolna codzienność.

Karol Ferfecki, Jakub Wojtycza, 3a