20180518 213550

Noc muzeów to coroczne wydarzenie zapoczątkowane w 1997 roku w Berlinie. Ze względu na pozytywny odzew z jakim spotkał się ten pomysł z czasem zaczęto go realizować także w innych miastach Europy. Obecnie odbywa się ona w ponad 120 miejscach.

W tym roku noc muzeów w Krakowie odbywała się w nocy z 18 na 19 maja. W tym czasie otwartych dla zwiedzających było ponad 50 placówek związanych z kulturą. W muzeach można było przebywać od godziny 18.00 lub 19.00 w zależności od konkretnej instytucji, aż do 2.00 w niektórych przypadkach. Zamiast biletów wstępu należało za symboliczny 1 zł zakupić pamiątkową monetę.

Oprócz wystaw stałych i czasowych w muzeach organizowane były również specjalne atrakcje dla zwiedzających. Chętnych do udziału w wydarzeniu nie brakowało, tak że przed wieloma budynkami kulturowymi tworzyły się długie kolejki. Mimo to wstęp przebiegał sprawnie.

Uważam, że noc muzeów to świetna okazja, żeby odwiedzić te instytucje. Bardzo się cieszę, że sama mogłam to zrobić, a konkretnie zobaczyć Galerię w Sukiennicach i Bunkier sztuki. Te dwa miejsca znacznie różnią się od siebie. W Bunkrze Sztuki można zobaczyć wszelkiego rodzaju obiekty sztuki współczesnej. Ponieważ obecnie artyści wybierają coraz bardziej niekonwencjonalne metody oddziaływania na odbiorców, przedstawione tam zbiory są bardzo zaskakujące. Wystawa składa się z najnowszej twórczości artystów dotyczącej często bardzo współczesnych problemów i kwestii, takich jak nielegalny przewóz więźniów, brak prywatności na świecie, czy wojny z udziałem pojazdów bezzałogowych. Wszystko to zostało ujęte w różnych formach sztuki wizualnej i audiowizualnej.

Natomiast Galeria w Sukiennicach obejmuje zbiór obrazów stworzonych w większości w XIX w. Można tam zobaczyć głównie dzieła Polskich artystów, takich jak Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski czy Jan Matejko, ale także twórczość malarzy zagranicznych, związanych z naszą ojczyzną, czyli między innymi Marcello Bacciarelliego. Obrazy umieszczone są w czterech salach, które dzielą je na podstawie okresu powstania i stylu w jakim zostały wykonane. Dzieła są bardzo zróżnicowane, od licznych portretów renesansowych, przez sceny historyczne i batalistyczne, aż po realistyczne pejzaże.

Tegoroczna noc muzeów była dla mnie bardzo ciekawym przeżyciem. Cieszę się, że organizowane są obecnie tego typu wydarzenia, które czynią obcowanie ze sztuką czymś bardziej przystępnym.

Milena Polewka, 3d