2019 03 20 ingarden tablica ilo 006

22.03.2019 roku nasza uczennica Karolina Ingarden wzięła udział ważnej uroczystości. Tego dnia w Toruniu, na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika została odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu filozofowi Romanowi Ingardenowi, pradziadkowi Karoliny. Filozof w latach 1921-1925 był nauczycielem w działającym tam wówczas gimnazjum.

Uroczystość zaczęła się prezentacją jego życiorysu, przedstawioną przez profesor Żegleń. Odsłonięcia tablicy dokonali Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, prorektor Andrzeja Tretyn oraz wnuk Romana, dr Jacek Ingarden. Po uroczystościach odbyło się miłe spotkanie wspomnieniowe, na którym goście mieli okazję porozmawiać z najbliższą rodziną głównego bohatera i otrzymać od nich autografy.

Po tym wydarzeniu Karolina z Tatą odwiedzili pomnik i zapalili znicze na grobie jedynej kobiety wśród 316 cichociemnych - generała Elżbiety Zawackiej ps „Zo”, która dnia 19 marca obchodziła swoje 110 urodziny.

Karolina Ingarden 3b


Relacja z uroczystości na oficjalnej stronie miasta Toruń - kliknij tutaj.

fot. Wojciech Szabelski (uroczystości odsłonięcia tablicy), J. Ingarden ("Zo")