logo szkola promujaca zdrowieO promocji zdrowia!

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

 


Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

 

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

 

Gimnazjum nr 1 w Myślenicach od początku swego istnienia świadomie i systematyczne działa w zakresie promocji zdrowia. W roku 2010 szkoła rozpoczęła starania o przyjęcie do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, a w 2012 roku podpisała porozumienie z Wojewódzkim Koordynatorem Projektu.

Zadania promujące zdrowie zawarte są w Programie Wychowawczym, Programie Profilaktycznym oraz w Programie Działań Szkoły Promującej Zdrowie. Działania te zostały opracowane na kolejne trzy lata (2012-2105). Obejmują one następujące obszary: bezpieczeństwo (zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki), zdrowe odżywianie, ochrona zdrowia i profilaktyka uzależnień, aktywność fizyczna, oraz działania proekologiczne.

Tworzymy w szkole atmosferę i warunki sprzyjające dobrej kondycji fizycznej, społecznej, psychicznej, emocjonalnej zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły oraz całej społeczności szkolnej.


 Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

 

1.Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.

2.Etos zdrowia w szkole to znaczy troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników szkoły;

3.Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

 


 Jakie są cele szczegółowe Szkoły Promującej Zdrowie?

 

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.

Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

 


 W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

- uczniowie;

- nauczyciele;

- rodzice;

- inni pracownicy szkoły;

- inne osoby ze społeczności lokalnej.