Dnia 03.11.2017 r., tuż po uroczystości Wszystkich Świętych klasa 3B wraz z wychowawcą p. Pawłem Bielą odwiedziła cmentarz mieszczący się obok kościoła św. Jakuba. To już taka nasza mała tradycja, że w listopadzie pamiętamy o tych którzy odeszli. Jednocześnie w każdym roku poznajemy nowe miejsca i nowe postacie osób zasłużonych dla naszego miasta.


Na początku uczniowie odwiedzili grobowiec księży. Opowiedzieli o kilku z nich (m. in. o księdzu Kruczku), a następnie zapalili znicze i zmówili krótką modlitwę. Na „starym cmentarzu” odwiedziliśmy mogiłę Andrzeja Średniawskiego – ulica oraz szkoła jego imienia znajduje się w Myślenicach. Dowiedzieliśmy się trochę o jego zasługach dla naszej społeczności, szczególnie tych z Górnego Przedmieścia.


Później przeszliśmy na drugą część cmentarza i chcąc uczcić pamięć o zmarłych zapaliliśmy znicze na grobach znanych ludzi, którzy byli ważnymi osobami dla miasta Myślenic lub przyczynili się do jego rozwoju. Zatrzymaliśmy się przy grobie Jana Dunina Brzezińskiego, który był burmistrzem miasta, mając jednocześnie duże zasługi dla Polski. Odwiedziliśmy również groby: Adolfa Burkowicza, który był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach w latach 1963-1973, a także burmistrzów Myślenic: Ignacego Gorączko, Antoniego Pitali oraz Andrzeja Marka.


Znicz zapaliliśmy również na grobie Stefana Bałuka oraz na grobie Bolesława Polończyka ps. „Kryształ”, który był Porucznikiem Polskich Sił Zbrojnych i Cichociemnym. Pamiętaliśmy również o zmarłych nauczycielach myślenickich – chociażby odwiedziliśmy mogiłę Stanisława Matyi. Na koniec, jak to bywa w czasie naszych wizyt w tym miejscu pomodliliśmy się na grobie ucznia, który kilka lat temu uczęszczał do naszej szkoły. Przy grobie każdego zmarłego odmówiliśmy modlitwę, a następnie wróciliśmy do szkoły. Na koniec nasz wychowawca zrobił nam miłą niespodziankę i każdy otrzymał ciepłą i smaczną bułkę.



Oprócz zapalania zniczy i krótkiej modlitwy mogliśmy poznać historie miejsca, w którym mieszkamy i poznać osoby o których prawdopodobnie większość z nas nigdy nie słyszała. Dowiedziałem się o nich samych pozytywnych rzeczy, mieli oni wielkie zasługi dla miasta i byli ludźmi godnymi szacunku. Dzięki takim wyjściom jak te, pamięć o takich zasłużonych ludziach nie zaginie, dlatego oceniam je jak najbardziej pozytywnie.

Tekst: Szymon Brytan, 3b

Foto: 3b


Więcej zdjęć – 3b z wizytą na cmentarzu – kliknij tutaj.