IMG 6903

Czwartek to na naszej wycieczce dzień pełen atrakcji. Po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy do księstwa Monaco. To drugie najmniejsze pod względem powierzchni państwo świata. Łącznie zajmuje tylko nieco ponad 2 km kwadratowe. Nasz przyjazd do księstwa pokazał nam jak bardzo „upakowane” jest to miasto. Bardzo wąskie uliczki, na których autokary mieszczą się „na styk” to cecha charakterystyczna tego miejsca. Nasi wspaniali kierowcy – p. Edziu i p. Krystian sprawnie „przeprowadzili” nas autokarem, aż do samego portu w Monaco.

Po zaparkowaniu wyruszyliśmy na spacer uliczkami Monaco prowadzeni przez panią Dominikę – naszą przewodnik. Najpierw przeszliśmy obok najsłynniejszego zakrętu w Monaco, który jest znany z wyścigów formuły 1. To tutaj odbywają się najefektowniejsze fragmenty tego wyścigu. Zobaczyliśmy panoramę Monaco wraz z wieżowcem, w którym znajdują się najdroższe na świecie apartamenty i mieszkania. Cena najdroższego dochodzi do 1 mliliarda 400 milionów złotych. Wyszliśmy na górę, jednocześnie obserwując mnóstwo prac wykonywanych przy Forum Ekonomicznym i Gospodarczym (Forum Przedsiębiorców Roku), które właśnie się rozpoczyna się w Monaco. Znaleźliśmy się przed budynkiem Kasyna w Monaco. Tutaj atrakcją (zwłaszcza dla chłopców) były zaparkowane przed budynkiem samochody, chociażby marki Maserati oraz Bentley. Na pobliskim rondzie zaobserwowaliśmy również samochody marki Porsche, Bugatti oraz Ferrari. Udaliśmy się do wnętrza budynku, by tam zobaczyć hol tego sławnego miejsca, wykonany w stylu „belle epoque”. Wnętrze mieści również siedzibę Opery monakijskiej. W środku znajdowała się rzeźba Fortuny, mająca przynosić dostatek i szczęście. Wróciliśmy w stronę autokaru i udaliśmy się na przeciwną stronę Monaco, by tam dalej zwiedzać i podziwiać, przede wszystkim wspaniałe lazurowe wybrzeże. Choć nie tylko.

W czasie spaceru zobaczyliśmy „żółtą łódź podwodną” – znaną z przebojowej piosenki, a obok znajdowało się Muzeum Oceanograficzne. Ruszyliśmy w stronę wzgórza, by tam udać się na zmianę warty przed Pałacem, w którym rezyduje książę Albert. Poznaliśmy historię rodu książęcego. Pani przewodnik nawiązała również do historii rodu królewskiego w Wielkiej Brytanii oraz ślubu księcia Harrego z Megan Merkle. Uroczysta zmiana warty odbyła się o godzinie 12.00. Mnóstwo ludzi, a wśród nich nasza wspaniała grupa podziwiała kilkuminutową piękną oprawę i zmianę warty żołnierzy. Udaliśmy się na lewą stronę pałacu i tam zobaczyliśmy piękny pobliski port pełen jachtów i łodzi milionerów i miliarderów zamieszkujących Monaco. To tutaj przypada największa ilość najbogatszych osób na kilometr kwadratowy. Po wykonaniu zdjęcia grupowego otrzymaliśmy czas na posiłek (królowała pizza), a także zakupiliśmy pamiątki.

Następnie kontynuowaliśmy spacer i odwiedziliśmy bazylikę świętego Mikołaja, w której mogliśmy zobaczyć piękne boczne ołtarze poświęcone różnym świętym. Na posadzce zaobserwowaliśmy nagrobki znanych osób zamieszkujących Monaco (m. in. z rodziny książęcej). Bazylika i jej wnętrze kontrastuje z rozgardiaszem uliczek Monaco. Spokój i atmosfera modlitwy to przeciwieństwo ruchliwych ulic i mnóstwa będących w ruchu mieszkańców oraz turystów księstwa Monaco.

W czasie wędrówki oraz podróży z Monaco do Cannes poznaliśmy również historię oraz nazwiska znanych osób związanych z tym regionem. Pablo Picasso, Garibaldi, Tina Turner, Rudolf Valentino, a z Polaków Kamil Glik i Robert Kubica to nazwiska nieobce większości z nas, a związane z tym regionem Francji.

Udaliśmy się w godzinną podróż do Cannes w regionie Prowansji. W czasie drogi słuchaliśmy i przede wszystkim śpiewaliśmy przeboje piosenki francuskiej, a dominowała Zaz z jej pięknymi utworami oraz młoda artystka francuska Christine and Queens.

Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa miasta. Cannes ma dwa znaczenia – trzcina (dawniej miejsce to zamieszkiwali rybacy, a okoliczne ziemie zarastały trzciny). Inne znaczenie nazwy tej miejscowości to po prostu „skała” lub w innym tłumaczeniu "wzgórze". Rozpoczęliśmy zwiedzanie Cannes od spaceru przez port, w którym znajdowały się luksusowe łodzie i jachty. Wyszliśmy na pobliskie wzgórze, z którego rozciągał się piękny widok i ukazała się naszym oczom panorama całej miejscowości. Przewodniczka wskazała nam najważniejsze miejsca w Cannes. Widać było m. in. promenadę, jakżeby inaczej – kasyno, a także pobliskie wyspy. Poznaliśmy historię św. Wawrzyńca, związanego z tym miejscem. Zeszliśmy w dół wąskimi uliczkami i po drodze mijaliśmy grupy mężczyzn, którzy grali w jeden z popularnych sportów we Francji – boule (kule). Zatrzymaliśmy się przed pomnikiem lorda Brouchama, który to miał ogromne zasługi w rozwoju Cannes.

Dotarliśmy wreszcie do najsłynniejszego miejsca Cannes – tam gdzie rozpoczyna się festiwal filmowy, a gdzie największe światowe gwiazdy pojawiają się na czerwonym dywanie, mającym powierzchnię 600 metrów kwadratowych! Na schodach, którymi wchodzą aktorzy zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie. Udaliśmy się na aleję gwiazd, gdzie odbite są ręce znanych osób i postaci. Sharone Stone, Angelina Jolie, Jean Paul Belmondo, Van Dame, czy Różowa Pantera – chyba każdy słyszał kiedyś o nich. My mieliśmy okazję zobaczyć ich „obecność” w alei gwiazd. W alei znajduje się również odbicie ręki polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Było to dla nas bardzo duże przeżycie odwiedzić tak sławne i znane miejsce na świecie.

Po całym aktywnym dniu, pełnym wędrówki i wielu wrażeń wróciliśmy po dwugodzinnej jeździe do hotelu, gdzie zjedliśmy kolację. A wieczorem czekały na nas kolejne zabawy i atrakcje.

relacja i foto: Paweł Biela


Więcej zdjęć – Monaco, Cannes – kliknij tutaj.