wieden

W piątek po wieczornym zwiedzaniu Werony, udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. W sobotni ranek zatrzymaliśmy się w stolicy Austrii – Wiedniu – historycznej stolicy Europy. Poranny spacer rozpoczęliśmy od Belwederu, czyli miejsca skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Zachwyciły nas przede wszystkim symetryczne ogrody w stylu francuskim, wspaniałe architektoniczne ozdoby i detale: kolumny, sfinksy itp. Wspaniale prezentował się Ogród Róż, który możecie zobaczyć na niektórych zdjęciach. Po zwiedzeniu tego miejsca udaliśmy się na objazdową wycieczkę wokół centrum Wiednia (Ring), spacerowaliśmy po najstarszych i najciekawszych miejscach stolicy: Bazylice św. Stefana, siedzibie Cesarza Franciszka Józefa i wielu innych (takich jak filharmonia, Opera Wiedeńska, stajnie z końmi ze słoweńskiej Lipicy).

 

Szczególną uwagę przykuła duża liczba rzeźb, posągów, które znajdowały się w parkach, na placach (pomniki Mozarta, Marii Antoniny, cesarza Franciszka Józefa, Elżbiety (Sisi) i innych). Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek historycznych, które przekazała nam Pani przewodnik. Mimo, że dla niektórych Wiedeń znany był z wycieczek klasowych, to jednak każdy znalazł w tej wycieczce ciekawe i atrakcyjne dla siebie miejsca i informacje.

Do domów wróciliśmy późnym popołudniem w sobotę. Swoje podziękowania kierujemy ku wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej wspaniałej wycieczki. Jej organizatorem był Pan dyrektor Tadeusz Jarząbek. Opiekunami w czasie wyjazdu byli Pani Mirosława Chmiel, Pani Krystyna Oliwa, Pan Krzysztof Dziura oraz niżej podpisany. Dziękujemy znakomitej Pani przewodnik Sylwii, a także naszym wspaniałym kierowcom – Panom Edziowi oraz Wojciechowi. I ogromne „DZIĘKUJEMY” kierujemy dla świetnych uczniów – byliście wspaniali!

Tekst i foto: Paweł Biela

Galeria zdjęć – Wiedeń – KLIKNIJ TUTAJ.