Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Nasza pomoc rodakom na Ukrainie

Ukraina od 1991 roku jest suwerennym państwem. Położona jest w Europie Wschodniej. Ma dostęp do Morza Czarnego oraz do Morza Azowskiego. Znaczna część Ukrainy leży w obrębie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Jest członkiem, założycielem „ONZ” tj. Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

OFICJALNA NAZWA

Україна / Ukraina

STOLICA

Kijów

JĘZYK

Ukraiński, oraz lokalnie używane tj. krymskokatarski, rosyjski, węgierski, rumuński

POŁOŻENIE

Europa Wschodnia

USTRÓJ PAŃSTWA

Republika prezydencko - parlamentarna

TYP PAŃSTWA

demokracja

GŁOWA PAŃSTWA

Prezydent Wiktor Janukowycz

POWIERZCHNIA

603 700 km²

SĄSIEDZI

Białoruś, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Mołdawia, Federacja Rosyjska

LICZBA LUDNOŚCI

45539121

NIEPODLEGŁOŚĆ

24 sierpnia 1991 r. od ZSRR

HYMN

'Szcze nie wmerla Ukrajina' ('Jeszcze Ukraina nie zginęła')

MONETA

1 hrywna = 100 kopiejek (UAH)

RELIGIA DOMINUJĄCA

prawosławie

KLIMAT

Umiarkowany kontynentalny oraz morski

KOD TELEFONICZNY

++380

 

HISTORIA

Ukraina zasiedlona została już 3500 lat temu kiedy przywędrowały tu plemiona koczownicze. W 988 roku książę kijowski Włodzimierz Wielki przyjął chrzest z Bizancjum.

W wyniku rozbiorów I Rzeczypospolitej Rosjanie zagarnęli okolice Kijowa, Podole i Wołyń. Większość terytorium Ukrainy weszła w skład ZSRR stając się jednocześnie republika związkową. Podczas czasów komunistycznych, język, religia, kultura i tradycje ukraińskie były poważnie zagrożone. Rosjanie prowadzili bezwzględną rusyfikację. Wielka maszyna przemysłowa ZSRR stwarzała na jej terenie coraz to więcej zakładów ciężkiego przemysłu. Austriacy zajęli tzw. Galicję, gdzie stopniowo pozwalali na rozwój ukraińskich organizacji oświatowych, kulturalnych i ekonomicznych.
Po pierwszej wojnie światowej, polsko-ukraińskich walkach i wojnie polsko-bolszewickiej, Galicja Wschodnia i Wołyń znalazły się w II Rzeczypospolitej, Ruś Podkarpacka weszła w skład Czechosłowacji, Besarabia i Bukowina – Rumunii, zaś reszta współczesnej Ukrainy została jako jedna z republik radzieckich włączona do ZSRR. W 1932 centralnie sterowana polityka ekonomiczna spowodowała na sowieckiej Ukrainie klęskę głodu (Wielki głód na Ukrainie), doprowadzając do śmierci znaczną liczbę (jak podają historycy od czterech do dziesięciu milionów) ukraińskich chłopów, zaś stalinowskie czystki wyniszczyły ukraińską inteligencję.

W czasie II wojny światowej na Ukrainie zginęło kolejne 7 milionów Ukraińców, za których śmierć odpowiedzialni są zarówno Niemcy, jak i Sowieci. Część ukraińskich środowisk narodowych kolaborowała wówczas z nazistami. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow we wrześniu 1939 zagarnięte przez sowietów polskie tereny zostały włączone na dwa lata do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Po wojnie na mocy ustaleń jałtańskich do Ukraińskiej SRS zostały włączone wschodnie ziemie Drugiej Rzeczypospolitej, ze Lwowem. Po 1945 r. do Ukraińskiej SRS została włączona też Ruś Podkarpacka (Ukraina Zakarpacka). W 1954 Krym został przeniesiony z Rosyjskiej SRR. Pod koniec lat 50., wskutek odwilży odrodził się ruch niepodległościowy.
25 kwietnia 1986 r. w radzieckiej elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do największej na świecie katastrofy atomowej.

 

PIERWSZE WYJAZDY

Pierwsze wyjazdy na Ukrainę były robione w ramach wycieczek w Bieszczady dla klas trzecich. W roku 2005 klasa III 'J' pod opieką mgr Bogusława Janasa oraz mgr Zbigniewa Syrka wyjechały na 3-dniową wycieczkę w Bieszczady, gdzie pierwszy dzień poświęcony był zwiedzaniu Lwowa. Wycieczka miała uczniom przybliżyć historię miasta, które do II wojny światowej było w granicach Rzeczypospolitej. Program obejmował zwiedzanie cmentarza Łyczakowskiego, panoramy z Kopca Unii Lubelskiej oraz zwiedzanie Starego Miasta, a w szczególności zabytków – kaplicy Boimów, katedry Armeńskiej, katedry Łacińskiej, Pałacu Opery i Baletu oraz pomników Mickiewicza.

W ostatnich latach liczne grupy młodzieży zwiedziły Lwów w wycieczkach organizowanych przez nauczycieli z naszego gimnazjum. Od roku 2011 wyjazdy do Lwowa zostały rozszerzone o organizowanie pomocy w okresie świątecznym dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia. Pomoc jest kierowana do grup skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Lwowa, któremu przewodniczy pan Emil Legowicz oraz ksiądz Edward Mackiewicz, który prowadzi grupę oratoryjną w Bóbrce koło Lwowa. W organizowaniu pomocy wspierają nas sponsorzy z Myślenic, a w szczególności Burmistrz Maciej Ostrowski, pan Jerzy Kasperczyk i inni.

Od roku 2010 uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w akcji sprzątania cmentarza Łyczakowskiego przed dniem Wszystkich Świętych. Akcja sprzątania była organizowana wspólnie z Krakowski Towarzystwem Przyjaciół Lwowa. Uczniowie przez kilka godzin sprzątają i czyszczą kwatery cmentarne Orląt Polskich i groby wielkich polaków (Maria Konopnicka, Juliusz Konstanty Ordon).

Akcje te cieszą się wśród naszej młodzieży bardzo dużą popularnością i będą one kontynuowane w latach następnych, z nowymi grupami naszych uczniów. W przyszłości planujemy zorganizowanie kilkudniowej wycieczki na tereny zachodniej Ukrainy – szlakiem polskich zamków XVI i XVII wieku. W ramach tej wycieczki uczniowie poznają historię dawnych ziem polskich, które wychowały liczne grupy znanych polaków, którzy na zawsze zapisali się w historii Polski.

 

Wizyta we Lwowie 2013

W dniach 17 -19 maja nasi uczniowie po raz kolejny odwiedzili Lwów. Miała ona za zadanie przybliżyć naszym uczniom historię tego miasta. Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy była Katedra Grekokatolicka św. Jury następnie Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym uczniowie naszego gimnazjum złożyli wieniec na grobie nieznanego żołnierza. Kolejnym punktem wycieczki było wyjście na Kopiec Unii Lubelskiej i podziwianie panoramy miasta. Po drodze na Kopiec pani przewodnik przybliżyła nam historie Wysokiego Zamku, po którym zostały już tylko ruiny. Stamtąd wyruszyliśmy na Stare Miasto, gdzie mieliśmy czas wolny. Po dwóch godzinach kontynuowaliśmy zwiedzanie. Promenadą przeszliśmy na Plac Mickiewicza, skąd udaliśmy się do Filharmonii Lwowskiej. Po wyjściu z Teatru Opery i Baletu pani przewodnik oprowadziła nas po części sakralnej architektury lwowskiej w skład której wchodziły Kościół Dominikanów, Katedra Łacińska, Boimów, Ormiańska oraz Cerkiew Wołoska.

Przygotowały Nikolleta Kopp i Agnieszka Szostak (2d)

pod opieką p. Pawła Bieli

 


Ostatnia wizyta - przyjaz grupy ukraińskiej LISTOPAD 2014:

 

W dniach 10 - 12 listopada 2014 roku gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów wraz opiekunami z Doliny na Ukrainie.

Dolina jest niemal dwudziestotysięcznym miasteczkiem niedaleko Iwano-Frankowska (Stanisławowa) na Ukrainie, gdzie od wielu lat działalność duszpasterską oraz oświatową i kulturalną prowadzi ksiądz Krzysztof Panasowiec, proboszcz parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Narodzenia NMP. W Myslenicach gościliśmy księdza wraz z zespołem Perła (20 tancerzy, kierowniczka zespołu oraz choreograf), a cała wizyta wszystkim zapadła w paięć i przyniosła wiele wspaniałych chwil.



W poniedziałek 10.11.2014r. goście rozpoczęli wizytę od oficjalnego spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy. Młodzież i opiekunowie z Doliny oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 im. J. Słowackiego, pan Tadeusz Jarząbek z nauczycielami, którzy pomagali w organizacji wizyty spotkali się z dyrektorem Urzędu, panem Mieczysławem Kęskiem (występującym w imieniu burmistrza Macieja Ostrowskiego) oraz przedstawicielem Wydziału strategii rozwoju gospodarczego i promocji – Piotrem Szewczykiem. Spotkanie obfitowało w wymianę uprzejmości, ale także doświadczeń – rozmówcy znaleźli bowiem wspólny temat – sprawnie działające i przynoszące wiele pozytywnych wrażeń zespoły folklorystyczne – Ziemia Myślenicka i Perła.



Po części oficjalnej nasi goście udali się na wycieczkę do kopalni soli w Bochni. Mieli okazję, w trakcie trzygodzinnego spaceru, zapoznać się z historią kopalni, poznać legendę o św. Kindze, a także zobaczyć, jak można spędzić czas na grze w piłkę nożną w komorze umieszczonej kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Czas spędzony w Bochni szybko mijał, gdyż już o 16.00 grupa musiała przygotować się do koncertu przed myśleniczanami. Występ zespołu Perła był częścią obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Nasi przyjaciele brali udział w widowisku przygotowanym przez Gimnazjum nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w ramach programu Młodzież pamięta. Po widowisku „Myśleniczan opowieść o I Wojnie Światowej” na deski sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury wstąpili młodzi artyści zespołu Perła i swoim występem zyskali ogromną przychylność widzów. Przedstawili program łączący kulturę obu narodów – obok tańców i piosenek ukraińskich, zaprezentowali również popularne polskie piosenki (np. „Dumka na dwa serca”, „Żeby Polska była Polską”) oraz tańce w regionalnych strojach.



Po zakończeniu występu opiekun zespołu – ksiądz Krzysztof Panasowiec podziękował za ciepłe przyjęcie i wspieranie lokalnej społeczności Doliny przez darczyńców z Myślenic. Za przychylność i dobre serce wręczył pamiątki z Ukrainy burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice – Maciejowi Ostrowskiemu (w jego imieniu podziękowania odebrał dyrektor Mieczysław Kęsek), prezesowi firmy Maspex, panu Jerzemu Kasperczykowi oraz koordynatorce firm Lajkonik i Balshen, pani Marzenie Węgrzyn. Ksiądz Krzysztof poprosił również na scenę architekta współpracy – pana Zdzisława Mirka z Gimnazjum nr 1.



Drugiego dnia młodzi mieszkańcy Doliny wraz z opiekunami odwiedzili Kraków. Dopołudniowe godziny poświecili na poznanie zabytków drugiej stolicy Polski, zobaczyli, jak współcześnie Polacy świętują Dzień Niepodległości oraz sami wzięli udział w jego obchodach – spontanicznie zorganizowali krótki koncert na rynku krakowskim. Tańce i piosenki młodych artystów przyciągnęły wielu zainteresowanych ciekawym brzmieniem krakowian. Prosto z Krakowa zespół udał się do MOKiS-u – gdzie brał udział w oficjalnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.

Czas płynął nieubłaganie i szybko okazało się, że nadeszła środa – ostatni dzień wizyty. Nasi goście znowu nie mieli prawa się nudzić. Po śniadaniu udali się do Szkoły Podstawowej nr 3, której uczniowie, nauczyciele oraz rodzice również nawiązali nić porozumienia z rodakami z Doliny. Na sali gimnastycznej, wypełnionej przez dzieci i młodzież po raz kolejny zaprezentowali swój program i po raz kolejny usłyszeli gromkie brawa. Nie mogli zbyt długo ich wysłuchiwać, bo program dnia był napięty i już o 12.00 czekali na nich uczniowie Gimnazjum nr 1. W sali MOKiS zapewnili swoim rówieśnikom prawie godzinę świetnej zabawy (skoczne melodie i tańce ukraińskie) i chwile zadumy, gdy prezentowali, czym jest patriotyzm za granicą, gdzie w myśl słów ks. Krzysztofa, trudniej go okazać, niż w wolnej, szczęśliwej i bezpiecznej Polsce.



O godzinie 18.00 zespół Perła wraz z opiekunami uczestniczył we mszy świętej w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Po jej zakończeniu zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać ludowych i religijnych pieśni zaprezentowanych przez młodzież z Ukrainy. Największe wzruszenie wywołała pieśń z kijowskiego Majdanu, o bardzo znaczącym refrenie „Podaj rękę Ukrainie”.

Ostatnie chwile w Myślenicach upłynęły na wzajemnych podziękowaniach – z naszej strony za chwile wzruszeń i możliwość poznania kultury Ukrainy, ze strony gości z Doliny za ugoszczenie ich, reakcje na występy oraz pomoc materialną, z jaką wrócą do swoich najbliższych. Wielu z nich szczerze, ze łzami w oczach żegnało się, mówiąc, że gdy tylko nadarzy się okazja, chętnie tu wrócą. MY CZEKAMY.



Organizatorzy wizyty zespołu Perła pragną jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej przygotowania, organizacji przebiegu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy dla tych z naszej społeczności lokalnej, którzy wspomogli naszych gości pomocą materialną.

Serdecznie dziękujemy! :-)


Pełna galeria zdjęć – wizyta grupy ukraińskiej w Myślenicach 2014 cz. 1 – kliknij tutaj.

Pełna galeria zdjęć – wizyta grupy ukraińskiej w Myślenicach 2014 cz. 2 – kliknij tutaj. 


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com