Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

 Wieloletnia przyjaźń ze szkołą w Rapallo we Włoszech

Informacje o kraju

Włochy (Italia, Repubblica Italiana) to państwo położone w Europie Południowej na półwyspie Apenińskim. Włochy cechuje wyżynny i górzysty krajobraz. Praktycznie cały kraj reprezentuje klimat podzwrotnikowy i roślinność śródziemnomorska. W tym pięknym państwie znajduje się takie miasto jak Rapallo. Chcę przybliżyć wam tą miejscowowść, ponieważ tutejsze liceum jest miejscem wymian naszych polskich uczniów z włoskimi licealistami. Otóż, Rapallo jest to miejscowość i gmina we Włoszech w regionie Liguria w prowincji Genua. Miasto Rapallo jest znanym ośrodkiem turystyczno - wypoczynkowym nad Morzem Liguryjskim. Jest tu duże i znane kąpielisko morskie na Riwierze Włoskiej. Miasto jest połączone autostradą z Genuą. Według danych  miejscowość Rapallo zamieszkuje  30 224 osób, zagęszczenie ludności wynosi tutaj 897 os./km².

Oficjalna nazwa

Repubblica Italiana
Republika Włoska

Stolica

Rzym

Hymn

Fratellid’Italia
(Bracia Włosi)

Konstytucja

Konstytucja Włoch

Język urzędowy

Język włoski

Język używany

włoski, sardyński, friulski

Ustrój polityczny

republika parlamentarna

Typ państwa

demokracja

Głowa państwa

prezydent Giorgio Napolitano

Powierzchnia

301 230 km²

Jednostka monetarna

1 euro

Zjednoczenie

17 marca 1861

Wstąpienie do UE

25 marca 1957

Religia dominująca

katolicyzm

Liczba ludności

60 861 736

Tabela. Informacje o Włoszech

Początek współpracy

W roku szkolnym 2005/2006 nasza szkoła zorganizowała konkurs na album promujący miejsce zamieszkania uczniów. Właśnie dzięki temu projektowi nawiązaliśmy przyjaźń między szkołą w Rapallo (Liceo Classico Statale Giovamni da Viego).


 List do dyr. Tadeusza Jarząbka od dyrekcji z liceum w Rapallo

Temat: wysyłka albumów uczniów na konkurs „ Moja mała ojczyzna"

Drodzy przyjaciele!

Z radością wysyłamy wam album naszych uczniów na wasz konkurs.

Dołączamy książkę na temat naszego regionu.

Bardzo dziękujemy za Wielkanocne Pozdrowienia i wszystkie materiały dotyczące waszej pięknej ziemi.

Najlepsze pozdrowienia,

Wasi włoscy przyjaciele z Liceo Da Vigo, Rapallo

Dyrektor Profesor Caterina Sommella

Nauczyciele.


 Rozkwit współpracy

Rozpoczęciem współpracy ze szkołą w Rapallo był przyjazd delegacji Włoskiej do Polski w 2006 roku, oraz rewizyta delegacji szkoły w Myślenicach w kwietniu 2007 roku do Włoch.

Następne wymiany odbyły się w :

- W 2008 roku. W tym roku odwiedzili nas już włoscy uczniowie wraz z opiekunami. Podczas tej wizyty uczestnicy wymiany zwiedzili wiele miejsc, z których Polska słynie. Między innymi była to Wieliczka, Zakopane, Oświęcim oraz panorama Krakowa.

- Delegacja w 2008 roku, oraz pierwsza wizyta naszych uczniów w 2009 roku.

- wizyta w 2010 roku.

- kolejne w 2011 i 2012 roku.

- następna już nastąpi w maju obecnego roku!!!

W czasie każdej wymiany z Włochami uczniowie zwiedzali takie miejsca jakimi Myślenice i okolice mogą się pochwalić. Jeździliśmy do Krakowa, Bochni, Oświęcimia, a nawet Zakopanego. Spędzaliśmy noc w kopalni Bochni, zobaczyliśmy Stary Kraków, organizowaliśmy ogniska, oraz staraliśmy się pokazać wiele miejsc nawet w Myślenicach takich jak Zarabie, bawiliśmy się w Parku linowym i jedliśmy Polską PizzeJ. Zawsze pozostawały nam po każdym wspólnie spędzonym dniu wiele dobrych chwil które na pewno nie zapomnimy.

Również Włoscy uczniowie nie pozostawali dłużni…

Uczniowie przebywający na wymianie z Polski mieli okazje zwiedzić panoramę Rapallo oraz Portofino, wykąpać się w morzu pomimo tego że u nas w Polsce zazwyczaj był początek jesieni, zjeść prawdziwą włoską kolacje, wziąć udział w zabawie wieczornej, obejrzeć zmianę warty w Księstwie Monako w Francji podczas drogi powrotnej, wykazać się w sporcie, grając w siatkę, obejrzeć wielkie podwodne Akwarium z tysiącem małych rybek i innych gatunków morskich, oraz najważniejsze spędzić czas w gronie Włoskich przyjaciół, podczas wolnego czasu.


A teraz przedstawię wam program współpracy między gimnazjum Nr 1 w Myślenicach a Liceo Classico Da vigo w Rapallo, zaczerpnięty z dokumentacji szkolnych wymian oraz strony naszego gimnazjum.

Program współpracy ze szkołą w Rapallo

Program uwzględnia :

  • integrację grup młodzieżowych z Gimnazjów
  • zaktywizowanie międzyszkolnej współpracy na płaszczyźnie historyczno – regionalnej, turystyczno – krajoznawczej, sportowej i kulturalnej
  • promocję miasta i regionu
  • przygotowanie uczniów do wspólnych działań w ramach Unii Europejskiej
  • opracowanie produktu finalnego w postaci projektu, strony internetowej,  czy też publikacji
  • komunikację  międzyszkolną opierającą się na wymianie informacji droga internetowa – nie tylko w języku polskim, ale i w języku obcym
  • zorganizowanie wspólnych wyjazdów w ramach wymiany o charakterze krajoznawczo – turystycznym.

 


 W ramach programu uczniowie :

  •  zapoznają się z duchową i materialna kulturą własnego regionu oraz regionu szkoły partnerskiej
  • poznają historię swojego miasta, gromadzą fotografie, dokumenty i legendy
  • ukazują walory krajoznawczo – turystyczne regionu
  • wymieniają informacje dotyczące historii i kultury swojego regionu, tradycji rodzinnych, świąt i spędzania wolnego czasu

 Celem realizacji programu jest:

  • podnoszenie świadomości uczniów w zakresie potrzeby poznania tradycji i kultury swojego regionu
  • uczenie samodzielnego poszukiwania, gromadzenia oraz opracowywania materiałów (projekt)
  • kształtowanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami zdobywania informacji i komunikowania się
  • rozwijanie kompetencji językowych umożliwiających porozumiewanie się i działanie w języku obcym
  • ukształtowanie poczucia własnej tożsamości
  • kształtowanie u uczniów szacunku i otwarcia na różnorodne potrzeby społeczności poprzez przybliżenie mu własnego regionu tzw. „ małej ojczyzny”.


Podsumowanie

Podsumowując, sądzę, że każda wymiana jest przygotowana bardzo dokładnie z troską o bezpieczeństwo i dobrą zabawę każdego z uczniów biorących udział w wymianie. Wielu uczniów kończy każdą wycieczkę z nabytymi nowymi doświadczeniami, które były zawarte w programie współpracy oraz nabywa umiejętności językowe, nową wiedzę o świecie oraz nowe znajomości. Każda z wymian kończyła się łzami, ale szczęścia i świadomością, że zyskaliśmy nowych zagranicznych przyjaciół. Każdy z nas często utrzymuje kontakty długo po zakończeniu wymiany. Wszystkie zamieszczone przeze mnie zdjęcia z wymian polsko-włoskich, obejmują wydarzenia od 2005 roku.

Uczestnictwo w takiej wymianie i współpraca z przyjaciółmi z Włoch naprawdę daje dużo młodym ludziom! :) Polecam każdemu!

Przygotowała Klaudia Lech pod opieką p. Pawła Bieli


Nasza ostatnia wymiana:


Piątek

W piątek, w godzinach wieczornych powitaliśmy w naszej szkole grupę 19 uczniów z Rapallo we Włoszech oraz 3 opiekunów. To kolejny etap współpracy między naszymi szkołami. W tym roku przypada jubileusz 10-lecia współpracy z włoską szkołą.

Grupa z Włoch została entuzjastycznie przywitana przez naszych uczniów. Po przybyciu do szkoły wszyscy udali się do szkolnej stołówki, gdzie odbyło się oficjalne przywitanie oraz wszyscy zebrani zjedli bardzo smaczny posiłek.

Uczestnicy wymiany zwiedzili szkołę, zostały wykonane pamiątkowe fotografie, a następnie wszyscy udali się do domów swoich polskich przyjaciół.


Sobota

 W sobotę w ramach wymiany międzynarodowej odbyła się wycieczka do Krakowa w której udział wzięli nasi wspaniali przyjaciele z Włoch oraz uczniowie naszej szkoły: Hania Jachymczak, Ania Tomal, Marysia Miska, Jagoda Miśko, Sonia Koszut, Julka Skawska, Bartłomiej Bierówka oraz Paweł Piwowarczyk.

Wspólnie odwiedziliśmy Wawel, mieliśmy okazję zobaczyć oryginał obrazu „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, byliśmy w katedrze Wawelskiej, później Włosi udali się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się pod krakowskim rynkiem, a na koniec podczas wolnej chwili zrobiliśmy wielkie zakupy pamiątek z Krakowa. Pogoda przez cały dzień byłą piękna, a wycieczka na zawsze pozostanie w naszych sercach. Jesteśmy pewni że dalsza część wymiany będzie równie fantastyczna.

Benvenuti alla donna Polacca! :)


Niedziela

Niedziela była dla uczestników wymiany dniem rodzinnym. Spędzili oni cudowne chwile ze swoimi polskimi przyjaciółmi oraz ich rodzinami w domach i na wyjazdach.


Poniedziałek

W poniedziałek wraz z włoskimi kolegami przyszliśmy na 2 pierwsze lekcje do naszego gimnazjum. Na każdej z nich oglądnęliśmy ciekawą prezentację, a na jednej mogliśmy wziąć nawet udział w quizie! Zabawa była przednia!

Po godzinnej przerwie na szkolnym boisku, wspólnej zabawie oraz lunchu Włosi udali się na wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. W Oświęcimiu poznali historię drugiej wojny światowej i Holocaustu, natomiast w Wadowicach odwiedzili rodzinną miejscowość Ojca świętego Jana Pawła II.


Wtorek

Tego dnia odbyła się wycieczka do Wieliczki. Rano spotkaliśmy się przy budynku naszej szkoły. Wszyscy byli w znakomitych nastrojach, przygotowani do zwiedzania kopalni. Razem udaliśmy się do autobusu, który zawiózł nas na miejsce. Przy wejściu dostaliśmy od przewodnika urządzenia do słuchania opisu obiektu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy około godziny 8.30. W pierwszej kolejności zeszliśmy po schodach wiele metrów w dół, aż do głównej części kopalni. Tam zobaczyliśmy sprzęt górniczy, wielkie figury przedstawiające pracowników oraz konie. W kolejnych salach widzieliśmy solne figury naszych polskich postaci historycznych: Kazimierza Wielkiego, św. Kingi oraz Jana Pawła II. Podziwialiśmy także wielką salę balową oraz 2 ogromne, podziemne jeziora. Nasi uczniowie mieli okazję skorzystać z kieratu do wyciągania soli i poczuć się jak zawodowi górnicy. Pod koniec wycieczki udaliśmy się do kopalnianego kiosku gdzie kupiliśmy wiele pamiątek takich jak figurki solne oraz sól do kąpieli. Ostatnim punktem był wyjazd windą. Był to bardzo ekscytujący punkt zwiedzania gdyż winda była bardzo mała, ale bardzo szybka i drogę którą najpierw szliśmy przez 10 minut pokonaliśmy w 15 sekund.

Autobus odwiózł nas z powrotem do Myślenic, gdzie poszliśmy do Domu Parafialnego na występy przygotowane na dziesięciolecie naszej polsko - włoskiej przyjaźni. Było wiele łez, wiele wspomnień a także wiele planów na przyszłość. Włosi dostali pamiątkowe zegary ze zdjęciami swoimi i swoich przyjaciół, a także ręczniki z wyszytymi imionami i nazwiskami. Zaraz po akademii mieliśmy spotkanie umówione w gabinecie Pana Burmistrza Myślenic, gdzie wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji o naszym mieście i dowiedzieliśmy się kilku nowych rzeczy, a Włosi mogli obejrzeć siedzibę myślenickich władz i zadawać pytania urzędnikom.

Po spotkaniu w ratuszu razem poszliśmy na pizzę, a wieczorem o godzinie 18.00 odbyła się dyskoteka, na której tańczyliśmy i jedliśmy, znakomicie się przy tym bawiąc. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zarazem szczęśliwi. Tak upłynął nam wtorek.


Środa

 W środę 20 maja odbyła się wycieczka szkolna do Zakopanego, w której brali udział uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z Włoch, a dokładnie z okolic Rapallo. Z samego rana o godzinie 7.00 spotkaliśmy się wszyscy na parkingu szkolnym, skąd wyruszyliśmy autokarem w stronę Tatr.

Po przybyciu na miejsce, na początku zwiedzaliśmy Zespół Szkół Plastycznych imienia Antoniego Kenara. Odbyły się tam bardzo ciekawe zajęcia, które zainteresowały naszych włoskich przyjaciół, jak i nas samych. Następnie wyjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Wszyscy byli zafascynowani pięknym widokiem na góry oraz na samo Zakopane. Po zjeździe kolejką na dół spędziliśmy godzinę na Krupówkach, oglądając i kupując różnego rodzaju pamiątki.

Kolejną atrakcją był pobyt w Aqua Parku, gdzie spędziliśmy dwie godziny bawiąc się i relaksując w wodzie. W drodze powrotnej zjedliśmy obiad i wróciliśmy do domów po tym pełnym wrażeń dniu.


Czwartek

Czwartek był dniem, który prawie w całości przeznaczyliśmy na integrację. O godzinie 8.30 spotkaliśmy się na szkolnym korytarzu. Stamtąd razem poszliśmy do Domu Greckiego. Włosi udali się do sali na piętrze, gdzie już czekały na nich 4 wielkie stoły z materiałami potrzebnymi do wykonania swoich pamiątek. Były to ramki na zdjęcia, które Włosi mieli ozdobić korzystając z naszych ludowych wzorów i farb do drewna. Praca zajęła im prawie dwie godziny, ale efekty były znakomite. Po zajęciach z rękodzieła zeszliśmy na parter muzeum gdzie aktualnie znajduje się wystawa poświęcona nauce, a szczególnie fizyce, matematyce, geografii oraz telegrafii. Wykonaliśmy mnóstwo doświadczeń, zobaczyliśmy pierwszy kalkulator, pierwszy „GPS”, najdokładniejszy zegar świata i wiele innych.

Po zajęciach muzealnych poszliśmy do szkoły gdzie Włosi obejrzeli film. Następnie udaliśmy się do budynku Sokoła, aby zagrać mecz Polska vs Włochy w siatkówkę. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Polaków, ale zaraz po nim dostaliśmy zaproszenie na rewanż w słonecznej Italii. Po meczu odbyła się próba poloneza klas 3 którą wspólnie zobaczyliśmy.

Wieczorem odbyła się druga i ostatnia dyskoteka wymiany Polsko – Włoskiej. Przez wielu została ona określona mianem: Najlepszej na świecie i takiej, którą trzeba jeszcze kiedyś powtórzyć. Dyskoteka zakończyła się wieloma łzami, gdyż była to nasza ostatnia podczas tej wymiany wspólna zabawa. W melancholijnych nastrojach poszliśmy do domów, aby następnego dnia móc spotkać się po raz ostatni w tym roku szkolnym i powiedzieć sobie:

Arrivederci! Do zobaczenia za rok!


Piątek

Był to ostatni dzień pobytu naszych przyjaciół z Włoch w Myślenicach. 8 dni wspólnie spędzonego czasu minęło bardzo szybko. Czekamy na następny wspólnie spędzony czas – tym razem we Włoszech. :)

Bartłomiej Bierówka, Hanna Jachymczak, Paweł Piwowarczyk


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com