Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

 Wieloletnia współpraca ze szkołą w Sentjernej

Informacje o kraju

Słowenia to państwo położone w środkowej Europie, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Kraj ten należy do NATO od 29 marca 2004 r., jest też członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Słowenia pod względem kulturowym związana była z krajami Europy Środkowej, głównie Austrią i północnymi Włochami, częściowo również z Węgrami. Wpływ południowosłowiańskich krajów bałkańskich, z którymi Słowenia połączona była wspólnym państwem przez siedemdziesiąt lat XX wieku, zaznaczył się w mniejszym stopniu.

Słowenia to w większości kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt to położony w Alpach JulijskichTriglav (2864 m); znajduje się on na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Ziemie uprawne stanowią 43% ogółu powierzchni.

Główne rzeki to Sawa i Drawa wpadające do Dunaju, Socza na zachodzie, Mura na północnym wschodzie i Krka na południowym wschodzie.


Na terenie Słowenii, zwłaszcza w położonej w jej południowo-zachodniej części, Krasie, licznie występują zjawiska krasowe: podziemne rzeki, jaskinie (około 7000), z których najsłynniejsza jest znajdująca się w miejscowości Postojna Postojnska jama. Mniej znane są Jaskinie Szkocjańskie. Inna jaskinia, Vilenica, co roku gości uczestników środkowoeuropejskiego festiwalu literackiego.

Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można w Słowenii wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski z silnymi wpływami znad Atlantyku i obfitymi opadami. Wybrzeże i duża część Primorskiej, aż do doliny Soczy posiada klimat śródziemnomorski z ciepłą słoneczną pogodą przez większą część roku i z łagodnymi zimami. Część wschodnia Słowenii ma klimat kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami. Średnie temperatury: w styczniu 0 °C, w czerwcu 21 °C.

Oficjalna nazwa

Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija)

Położenie

Państwo położone w południowej Europie, na północ od Półwyspu Bałkańskiego. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Waluta

Od 1 stycznia 2007 r. Euro

Stolica

Lublana

Ustrój polityczny

Republika

Powierzchnia

20 273 km2

Niepodległość

Od Jugosławii 25 czerwca 1991 r.

Głowa państwa

Prezydent Borut Pahor

Liczba ludności

2 056 262

Hymn narodowy

Zdravljica

Tabela - Informacje o Słowenii

Słowenia graniczy z Austrią, Włochami, Chorwacją, Węgrami. Całkowita granica lądowa wynosi 1334 km. Największe miasta to: Lublana, Maribor, Novo Mesto, Celje, Kranj.


Program współpracy ze szkołą w Sentjernej

Cel programu:

Celem tego programu tej wymiany są :

  • podnoszenie świadomości uczniów w zakresie potrzeby poznania tradycji i kultury swojego regionu
  • uczenie samodzielnego poszukiwania, gromadzenia oraz opracowywania materiałów.
  • kształtowanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami komunikowania się
  • rozwijanie języka
  • ukształtowanie poczucia własnej tożsamości
  • kształtowanie u uczniów szacunku wobec innych narodowości


W ramach programu uczniowie:

  • zapoznają się z duchową i materialna kulturą własnego regionu oraz regionu szkoły partnerskiej
  • nawiązują nowe przyjaźnie i znajomości
  • poznają historię swojego miasta, gromadzą fotografie, dokumenty i legendy
    mają możliwość znalezienia swojej „ małej ojczyzny”
  • dowiadują się o obyczajach, różnych zachowaniach ludzi ze Słowenii
  • ukazują walory krajoznawczo – turystyczne regionu
  • wymieniają informacje dotyczące historii i kultury swojego regionu, tradycji rodzinnych, świąt i spędzania wolnego czasu i najważniejsze, przeżywają niesamowite chwile :)


 Program uwzględnia

  • promowanie swojego kraju
  • integracje między uczniami
  • przygotowanie uczniów do wspólnych działań w ramach Unii Europejskiej
  • organizacje wspólnych wycieczek
  • zaktywizowanie międzyszkolnej współpracy na płaszczyźnie historyczno – regionalnej i turystyczno – krajoznawcze


Początek współpracy

Nasz początek współpracy ze Słoweńcami zapoczątkował Pan Dyrektor, ponieważ docenił piękno i wyjątkowość Słowenii.

Oto list początkujący przyjaźń między szkołami…


 Myślenice, 06,10,2002 r.

Prezes Towarzystwa Przyjaźni Słoweńsko – Polskich w Ljubljanie

Postanowiłem do Pana napisać, ponieważ kilka dni temu dowiedziałem się od mojego słoweńskiego przyjaciela – mieszkańca Ptuji niedaleko od Maribora – o istnieniu Towarzystwa.

Przebywając w Polsce pokazał mi Regulamin Towarzystwa, z którego dowiedziałem się o jego celach […]i niezmiernie mnie to ucieszyło, gdyż od 12 lat jestem wielkim sympatykiem Słowenii, a od dwóch lat staram się praktycznie poznawać przepiękne zabytki […] .

Dlaczego do Pana pisze?

Otóż jestem dyrektorem Gimnazjum nr 1 w Myślenicach […] i od roku szukam na terenie Słowenii szkoły, z którą moglibyśmy nawiązać współpracę. Zwracam się, więc z prośbą o znalezienie szkoły, która wyraziłaby prawdziwą chęć współpracy i skontaktowanie nas z nią. Piszę prawdziwą, ponieważ wcześniej wysyłaliśmy informacje do dwóch szkół średnich, które zadeklarowały się współpracować, ale na tym się skończyło [ …].


 Towarzystwo to pomogło nam znaleźć taką szkołę. Jest to szkoła znajdująca się w Sentjernej.



Rozkwit współpracy

Pierwsza wymiana nastąpiła w 2002 r. Pierwszi przybyli do nas Słoweńcy.Wszyscy Słoweńcy słyszeli o wielu polskich pięknych miastach i oczywiście o Myślenicach. Grupa ze Słowenii zwiedziła Kraków, Oświęcim, Wadowice, Wieliczkę, a w drodze powrotnej na granicy także Zakopane. Niezapomniane wrażenie zrobiły na nich zabytki Krakowa i muzea w Oświęcimiu - Brzezince. Z radością spacerowali po rynku w Myślenicach, chwaląc jego osobliwy urok.

Zwiedzenie każdego miasta, muzea lub zabytku przez Słoweńców ma na celu przede wszystkim ukształtowanie u uczniów szacunku i otwarcia na różnorodne potrzeby społeczności poprzez przybliżenie mu własnego, naszego regionu tzw. " małej ojczyzny”. Pożegnanie z Polską nie było długie, bo jak ustalono w czerwcu, to kolejne spotkanie nadejdzie znowu. Już 15 października z Myślenic do Sentjernej wyjechało 21 uczniów klas wszystkich poziomów wraz z trojgiem opiekunów: Dyrektor mgr Tadeusz Jarząbek, mgr Barbara Śliwa i mgr Marta Kasperek. Gdy tylko odbywała się rewizyta naszych uczniów, Słoweńscy przyjaciele również organizowali nam wspaniałe i bardzo interesujące wycieczki. W ciągu następnych dni każdych pobytów w Słowenii uczestniczyliśmy w rejsie po Adriatyku, odwiedziliśmy „Port Róż”, które jest idealnym miejscem do wypoczynku, wywiera ogromne wrażenie na każdym spacerującym po nadmorskiej promenadzie, nastrój dodają kwiatowe ogrody i palmy. Odwiedziliśmy również Ljubljane, czyli najmniejszą stolice Europy, które jest najludniejszym i największym miejscem w Słowenii.
Tak właśnie wyglądały wymiany pomiędzy naszą szkołą i tą w Sentjernej, następne występowały co roku od 2003 r. do 2012 , wizyty odbywały się na zmianę. W obecnym roku nasi uczniowie pojadą do przepięknej Słowenii!!!


Obchody 10-lecia współpracy

Dnia 28 września 2012 roku odbyła się w sali MOKiS w Myślenicach uroczystość z okazji 10-lecia współpracy naszego gimnazjum ze szkołą w Sentjernej w Słowenii. Na spotkaniu obecni byli znakomici goście. Ze Słowenii przyjechał burmistrz tej miejscowości Franc Hudoklin wraz z małżonką, obecna była dyrektorka szkoły Viktorija Rangus oraz kilkunastu nauczycieli tej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście - m.in. obecna była naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Myślenicach – pani Aleksandra Mistarz, a także pan Piotr Szewczyk - z wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Miasta i wielu innych znakomitych gości.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektora Gimnazjum nr 1 – p. Tadeusza Jarząbka, w którym to przypomniał on krótką historię naszej współpracy, począwszy od roku 2002, aż do roku bieżącego. Następnie grupa uczniów ze Słowenii zaśpiewała 2 piosenki i zaprezentowano zebranym informacje o Słowenii i o szkole w Sentjernej.

Po tej części nastąpiło wręczenie upominków dla naszych przyjaciół z Sentjernej. Dyrektor wręczył wszystkim Słoweńcom prezenty – zarówno tym, którzy rozpoczęli tą współpracę jak i wszystkim którzy brali w niej udział przez 10 lat. Jako pamiątkę współpracy dyrektorka szkoły ze Słowenii otrzymała obraz (plakat), na którym znalazły się kontury obu krajów wypełnione zdjęciami z 10 lat wymian. Otrzymała ona również kolejną część kroniki naszej współpracy. Te prezenty wykonał pan Paweł Biela – nauczyciel informatyki. Następnie upominki otrzymali słoweńscy uczniowie. Również p. dyrektor otrzymał dla naszej szkoły prezenty symbolizujące 10 lat naszej współpracy.

Kolejną część stanowił występ grupy muzycznej przygotowanej przez p. Jarosława Pietrzaka (nauczyciela historii), a w tle można było zobaczyć różnorakie zdjęcia z kolejnych lat współpracy.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali słoweńską piosenkę „Piha” i pozowali do grupowych zdjęć upamiętniających to wspaniałe spotkanie.


Podsumowanie

Podsumowując, każda wymiana była bardzo dobrze zorganizowana ze strony słoweńskiej, jak i ze strony polskiej. Każdy uczestnik jechał bardzo dobrze nastawiony, a wracał zawsze jeszcze bardziej szczęśliwy!! Wszyscy uczniowie wracali z nowymi doświadczeniami, z nowymi znajomościami i pamiątkami. Wszystkie cele założone na początku wymian zawsze były w pełni realizowane. Każde zakończenie wymian zawsze wiązało się ze łzami, wzruszeniem, ale i wielkim szczęściem przeżycia czegoś nowego. Bogatsi w nową wiedzę uczniowie dwóch szkól dalej utrzymują ze sobą kontakt przez m.in. portale skocznościowe. Już nie możemy doczekać się następnych spotkań!!! :)

Przygotowała Wiktoria Żywiec pod opieką p. Pawła Bieli

 


Ostatnia wymiana:

 „Przyjaciele - jedna dusza w dwóch ciałach.”

Arystoteles


W piątek pożegnaliśmy naszych gości ze Słowenii. Zanim do tego doszło o godz. 8.00 wszyscy zgromadzili się w szkolnej auli, gdzie odbyło się dla uczestników wymiany spotkanie. W czasie jego trwania uczniowie obejrzeli animację komputerową przedstawiająca historię Polski od chrztu po czasy współczesne (m. in. powstanie Solidarności i Okrągły Stół). Zobaczyli znakomity występ Julki i Gabrysi, które zatańczyły piękny układ taneczny do dwóch piosenek. Następnie wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć prezentację w języku angielskim o Gimnazjum nr 1, którą przygotował p. Paweł Biela. Zawierała ona również zdjęcia z wymiany, która właśnie dobiegała końca. Dla zebranych dwukrotnie wystąpił również nasz niezawodny zespół muzyczny – Anafora. Zaśpiewał piosenkę „Hej sokoły” oraz utwór Pink „Just give me a reason”. Dla zebranych w auli wystąpili również Kacper i Daniel, którzy poprzez swój występ nawiązali do przyjaźni łączącej nasze szkoły.


Po zakończeniu spotkania uczniowie pod opieką nauczycieli udali się na Zarabie, gdzie uczestniczyli w zajęciach sportowych (m. in. brali udział w zawodach strzeleckich na tamtejszej strzelnicy). Swoją obecnością zaszczycił zebranych m.in. pan Burmistrz Maciej Ostrowski.



Wieczorem w szkolnej świetlicy odbyło się zakończenie naszego tygodniowego spotkania. Najpierw czekał na wszystkich obiad. Następnie głos zabrał pan Dyrektor Tadeusz Jarząbek, który podsumował tydzień spędzony w Myślenicach. Podziękował wszystkim zaangażowanym w wymianę oraz każdemu rozdał pamiątkowe prezenty. Uczniowie oraz nauczyciele ze Słowenii otrzymali m. in. pamiątkowe zegary, zawierające zdjęcia uczniów z Polski i Słowenii a także herby naszych miast. Po skończonej uroczystości wszyscy udali się na przystanek, gdzie nadszedł czas pożegnania. Nie zabrakło uścisków i łez. Ale przyjaźń nie kończy się z odjazdem do swojego kraju. Przecież ona jest nieśmiertelna…, a  "...kiedy żegnasz przyjaciela, nie smuć się, ponieważ jego nieobecność pozwoli ci dostrzec to, co najbardziej w nim kochasz..." :)



DO ZOBACZENIA W SŁOWENII W PRZYSZŁYM ROKU SZKOLNYM! :-)See You again in Slovenia!!! :-)

Składamy podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i pomagali w organizacji tegorocznej wymiany. Dziękujemy szczególnie panu dyrektorowi Tadeuszowi Jarząbkowi, który jest głównym organizatorem przyjazdów uczniów w ramach wymian. Dziękujemy wszystkim sponsorom, niezawodnym rodzicom i nauczycielom. Tutaj szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Katarzyny Haberny – Kozieł, pana Krzysztofa Dziury oraz pana Pawła Bieli, którzy codziennie poświęcali swój czas do późnych godzin i organizowali każdy dzień wymiany. Słowa podziękowania kierujemy również do wszystkich uczniów – uczestników wymiany, ich rodziców oraz tych którzy przygotowywali dla uczniów słoweńskich występy i dyskoteki.

Dziękujemy!!!


 Galeria zdjęć - ostatni dzień pobytu w Polsce - kliknij.


Informacje o wymianie i galerię zdjęć można również obejrzeć na stronie szkoły w Sentjernej - kliknij.



Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com