We wtorek 20 kwietnia 2016 roku odbyło się zebranie rodziców klasy IIf. Pierwsza część spotkania odbyła się w auli tzn. w sali nr 15. Uczniowie tejże klasy wystawiali sztukę poświęconą pamięci Cichociemnych.


W spektaklu wystąpiło 11 uczniów i 4 pomocników zajmującymi się sprawami technicznymi. :) Wystąpili: Patrycja Boczkaja, Sławomir Ćwierz, Filip Górka, Julia Ingarden, Jakub Kasperek, Bartłomiej Kosek, Marzena Nowak, Joanna Proszek, Marcin Rzęsista, Andrzej Sala, Jan Styczeń, Julian Turski, Kacper Suder, Dominika Skrzeczek i Radosław Zając.

Aż połowa klasy została zaangażowana w sztukę i zarazem projekt p. Anny Pitak, która układała całą sztukę i przygotowywała przyszłych aktorów do "życia na scenie".

Przedstawienie charakteryzowało się spójnością zdarzeń, czyli w tym 20 minutowym przedstawieniu poruszone zostały najważniejsze sprawy i problemy spadochroniarzy (Cichociemnych) ułożone chronologicznie. Zostały np. przedstawione reakcje zwykłych ludzi (przyszłych Cichociemnych) od razu po wybuchu wojny oraz odczytano też ich prawdziwe wspomnienia (Stefana Bałuka i Antoniego Żychiewicza). Nie ominięto także trudnych tematów takich jak zakończenie wojny i to co się działo po niej.

Dekoracje oraz stroje aktorów nie były zbyt wymagające, lecz moim zdaniem oddawały charakter ubioru tamtych czasów. Dla ludzi najważniejsza była Ojczyzna. Co do gry aktorów wszyscy w tym względzie chyba się zgodzą, że wyszła ona bardzo prawdziwie.

Myślę, że to przedstawienie powinno sprowokować ludzi do rozmyślań nad tym tematem. Jest to doskonały sposób by zainteresować się tą kwestią i jakby nie było - naszą historią. Wierzę, że po takim przedstawieniu w każdym wzrośnie poczucie własnej godności, pochodzenia i honoru.

Marzena Nowak, 2f