Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

cicho2


Zapraszamy do posłuchania pełnego reportażu na temat Cichociemnego – Antoniego Żychiewicza. Jego autorem jest dziennikarka Polskiego Radia pani Ewelina Karpacz – Oboładze. Został on wyemitowany w 1 programie Polskiego Radia. Można usłyszeć w nim wypowiedzi naszych uczennic – Karoliny i Julki Ingarden.


 Reportaż pt. „Ojciec, dziadek, cichociemny” – kliknij tutaj.

Strona o Cichociemnym A. Żychiewiczu – kliknij tutaj.

30 listopada 2016 roku w programie 4 Polskiego Radia można było usłyszeć audycję z udziałem naszych uczennic Karoliny i Julki Ingarden. Zapraszamy do posłuchania minireportażu o Antonim Żychiewiczu oczami Prawnuczek Cichociemnego.


Link do audycji – kliknij tutaj.

Dnia 4 listopada nasza klasa II b wraz z wychowawcą - panem Pawłem Bielą - udała się na cmentarz myślenicki z okazji uroczystości "Wszystkich Świętych". Na cmentarzu odwiedziliśmy wiele grobów, w tym Bolesława Polończyka - Cichociemnego o pseudonimie "Kryształ". Chcieliśmy w roku Cichociemnych uczcić w ten sposób tę znakomitą postać.


 


Dnia 26.10.2016 r. dwie uczennice naszej szkoły Julia i Karolina Ingarden, jako wnuczki cichociemnego Antoniego Żychiewicza ps. „Przerwa” zostały zaproszone na odsłonięcie pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Gliwicach.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym św. Barbary w Gliwicach. Uczestniczyła w niej cała plejada ważnych osobistości, m.in. biskup polowy Wojska Polskiego, dowódcy jednostek wojskowych, komendanci, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz liczne poczty sztandarowe, szkoły mundurowe, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Rzeczpospolitej, redaktorzy, rodziny cichociemnych, przybyli zaproszeni goście i ostatni żyjący cichociemny.Dnia 4.10.2016 r. dwie uczennice naszej szkoły Julia i Karlina Ingarden wybrały się w ciekawe miejsce, by poprowadzić lekcję historyczną dla specyficznych słuchaczy. Celami ich podróży były trzy więzienia. :-)„W lutym 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej /Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzanie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich – spadochroniarzy – skierowano do innych okupowanych krajów w Europie.

14-15.05.2016 odbyły się w Warszawie centralne uroczystości związane z Dniami Cichociemnych. Julia Ingarden, uczennica naszej szkoły i prawnuczka cichociemnego Antoniego Żychiewicza (jednego z Cichociemnych, którym jest poświęcona tablica w naszym gimnazjum), wzięła udział w tych uroczystościach.


We wtorek 20 kwietnia 2016 roku odbyło się zebranie rodziców klasy IIf. Pierwsza część spotkania odbyła się w auli tzn. w sali nr 15. Uczniowie tejże klasy wystawiali sztukę poświęconą pamięci Cichociemnych.Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com