Miło nam poinformować, że nasza szkoła, a dokładnie uczniowie klasy 1f, zdobyli Certyfikat ”Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju 2015”.

16 czerwca w Auli Św. Jana Pawła II przy ul. Siostry Faustyny 3 w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji projektu "Oblicza Dialogu" zorganizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, podczas którego pan dyrektor T. Jarząbek i wychowawca klasy I. Fornalik w towarzystwie przedstawicieli klasy (J. Ingarden, F. Górka) odebrali nagrody i certyfikat „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju 2015”.

Hasłem tegorocznych spotkań była: „Wiara i tradycja. Celebracja świąt w różnych kulturach i religiach”. Zrealizowane w ramach programu przedsięwzięcia opisane zostały na stronie internetowej pod tym linkiem.

 

 

Nasze działania podzielone były na 5 kategorii:

  1. SKĄD WYCHODZIMY?- wstęp
  2. INFORMUJEMY – PRZEDSTAWIAMY - UCZYMY
  3. DZIAŁAMY - ORGANIZUJEMY
  4. UCZESTNICZYMY
  5. DOKĄD ZMIERZAMY? - zakończenie

Co zrobiliśmy, aby uczyć się wzajemnej akceptacji odmienności i otrzymać certyfikat?

Podejmowaliśmy działania mające na celu poznawanie podobieństw i różnic w porównywalnych obszarach kulturowych i religijnych świata., m.in.:

INFORMUJEMY   PRZEDSTAWIAMY - UCZYMY

DZIAŁAMY   ORGANIZUJEMY

UCZESTNICZYMY

W programie zobaczyliśmy m.in.:

Mity, podania, legendy – przedstawienie teatralne w języku niemieckim

Zwyczaje i obyczaje Austrii - prezentacja multimedialna

„ Urlop w Wiedniu”- scenka teatralna oraz prezentacja slajdów

Obejrzenie projektów, albumów o zwyczajach i tradycjach wiedeńskich, skosztowanie wypieków austriackich

Nasze działania, obserwacje pokazały nam, że wśród nas jest bardzo duża grupa kolegów i koleżanek, dla których słowa: dialog, ekumenizm, Asyż, wielokulturowość to puste słowa bez znaczenia. Wiemy, że nie możemy się zgodzić na taki stan rzeczy , ponieważ żyjemy we wspólnej, wielokulturowej Europie i coraz częściej będziemy spotykać się z wyznawcami innych religii, kultur , np. z obywatelami Syrii, Afryki Północnej.

Co prawda w tym roku skupialiśmy się na sobie, tzn. chcieliśmy jak najwięcej dowiedzieć się o podobieństwach i różnicach w porównywalnych obszarach kulturowych i religijnych świata, ale chcemy nasza pracę kontynuować w przyszłym roku przez realizację projektu „Jedynka”- szkoła dialogu i tolerancji. W projekcie wykorzystamy nasze doświadczenia, naszą wiedzę zdobytą przy realizacji programu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom, którzy pomagali nam zorganizować spotkania, przygotować prezentacje. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.

Samorząd klasy 1f


 

Pełna galeria zdjęć „Młody Asyż” – kliknij tutaj.