asyzZ przyjemnością informujemy, że nasza szkoła ponownie bierze udział w projekcie edukacyjnym "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju", który jest integralną częścią wieloletniego projektu cyklicznego Oblicza dialogu prowadzonego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W tym roku temat przewodni dotyczy świętych ksiąg i ich roli w kulturze i religii.

Aktualnie zajmujemy się sprawami organizacyjnymi: doprecyzowujemy plan działania, dzielimy się obowiązkami, wybieramy liderów grup. W najbliższych tygodniach planujemy trzy spotkania z ciekawymi gośćmi. Już wkrótce rozmowa z socjologiem: dr Konradem Turkiem (pracownikiem Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowcą Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie), a prywatnie podróżnikiem i fotografem. Prelekcja będzie wzbogacona zdjęciami z podróży do odległych i egzotycznych miejsc.

Następnie odbędą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez bezhabitową siostrę Annę Bodzyńską z zakonu sióstr SION. Jej zgromadzenie na co dzień pracuje nad wykorzenianiem skutków antysemityzmu oraz umocnieniem wiary chrześcijańskiej przez zgłębianie Biblii. Siostry podejmują też działalność na rzecz osób doświadczających dyskryminacji rasowej, religijnej i socjalnej, a w styczniu 2002 r. Europejski Kongres Żydów uhonorował zgromadzenie „Menorą pokoju”, nagrodą przyznawaną „pionierom dialogu żydowsko-katolickiego w Europie”.

Mamy także nadzieję, że jeszcze w październiku uda się spotkać z Beatą Szadkowską - wieloletnią organizatorką punktu przygotowań do corocznych wyjazdów ekumenicznych. Rozmowa przybliży misję braci, którzy chcą wspierać poszukiwania pokoju i pojednania, gdziekolwiek to ma miejsce. Samo istnienie Wspólnoty jest już znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi narodami. Spotkaniu będzie towarzyszyć projekcja krótkiego filmu o wiosce Taize we Francji oraz odsłuchanie kanonów Taize.

A to dopiero początek! :)

Poza tym cały wrzesień zgłębiamy Biblię – sacrum chrześcijan, źródło nawiązań malarzy, reżyserów, pisarzy, a także skarbnicę związków frazeologicznych.     


DSC 0715


Generalnie celem podejmowanych przez nas działań jest:

- poznanie innych kultur i religii, w myśl zasady, że boimy się tego, czego nie znamy, a to, co mniej tajemnicze, łatwiej przyswoić,

- promocja wśród naszych kolegów działań i postaw otwartych na inne kultury i religie,

- zwalczanie krzywdzących stereotypów, celem łatwiejszego współistnienia w imię tolerancji i poszanowania ludzkiej odmienności,

- podkreślanie wspólnych płaszczyzn kulturowych, położenie nacisku na to co łączy, a nie dzieli,

- poszerzanie horyzontów intelektualnych, rozwijanie pasji podróżniczych, zainteresowań historycznych, wiedzy z zakresu architektury, literatury, sztuki, języków obcych,

- promocja szkoły.


Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenie tablicy ogłoszeń, bo część zajęć będzie odbywała się po lekcjach i będzie miała charakter otwarty. :)