W dniu 10 stycznia mieliśmy okazję poznać lepiej Kraj Kwitnącej Wiśni. Wybraliśmy się na wycieczkę klasową (mimo ogromnego mrozu) do Krakowa. Głównym ogniwem dnia były zajęcia warsztatowe z grafiki w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Najpierw mieliśmy okazję obejrzeć film pokazujący ten niezwykły kraj przez pryzmat czterech pór roku. Następnie posłuchaliśmy wykładu pana Tomka, który z wykształcenia, ale również z pasji, jest znawcą tego egzotycznego kraju.


 


Oto garść faktów i opinii: Japonia to państwo położone na łańcuchu wysp wschodnich wybrzeży Azji. Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku, Kiusiu. Na zachodzie kraj oddziela od obu Korei i Rosji Morze Japońskie. Jedną z ciekawostek była sama nazwa Japonii. Zapisana znakami kanji brzmi: "Nihon" lub "Nippon". Pierwsza używana jest w języku codziennym, druga jest wykorzystywana w bardziej oficjalnych sytuacjach.


Japonię nazywa się często Krajem Wschodzącego Słońca lub Kwitnącej Wiśni. "Sakura" - z japońskiego właśnie kwiat wiśni - to jeden z najważniejszych symboli kulturowych. Kwiaty wiśni umieszczane są często na przedmiotach codziennego użytku: komonach, porcelanie, papeterii. Pięknie kwitnie wiosną (haru po japońsku). Jest to najlepsza pora roku na zwiedzanie, rodzinne pikniki. Lato, czyli natsu, to kiepski czas na wizytę w tym kraju, bo panuje upał. Jesień, czyli akki, to czas dominacji koloru czerwonego. Wiatry monsunowe zakłócają ciepłe dni i przynoszą obfite deszcze. Zimą (fuyu) występują znaczne opady śniegu, a Morze Ochockie pokrywa się lodem.


Japończycy obchodzą święta Bożego Narodzenia, ale jest to raczej dzień rodzinny, czas na spotkania z przyjaciółmi, nie ma raczej wymiaru religijnego. Za to Sylwester jest jednym z ważniejszych dni w roku. Organizują w tym czasie "bonen-kai" - uroczystą kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne dla nich potrawy: obowiązkowo makaron "soba" - symbol długowieczności. O północy większość Japończyków przebywa świątyniach buddyjskich, w których rozlega się 108 uderzeń dzwonów "joya-no kane". Wierzący modlą się w tym czasie o szczęście i pomyślność w nowym roku.



Warto zwrócić uwagę na symbole Japonii. Najbardziej rozpoznawalny to flaga kraju, na której znajduje się wschodzące słońce. Kolejny z nich to złocista chryzantema zastępująca oficjalny herb czy godło, których Japonia nie posiada. Kwiat ma szesnaście płatków jest ważnym znakiem określającym szczęście rodziny cesarskiej. Pan Akihito, urodzony w Tokio, jest 125 cesarzem i głową państwa. W 1952 odbyła się ceremonia z okazji osiągnięcia pełnoletności i ogłoszenia go następcą trony, przy czym panowanie rozpoczął w 1989 po śmierci swojego ojca.


Wreszcie dochodzimy do japońskiej sztuki, która nierozerwalnie łączy się z drzeworytami. "Ukiyo-e", czyli obrazy przepływającego świata funkcjonują od połowy XVII wieku i ciągle się rozwijają. Tak naprawdę drzeworyt to technika graficzna polegająca na wycięciu rysunku w drewnianym klocku lub desce, pokryciu następnie farbą, i odbiciu na papierze. Był to relatywnie tani sposób tworzenia dużej ilości obrazów przeznaczonych głównie dla mieszczaństwa. W początkach XVIII wieku popularne stały się pejzaże. Na pracach zaczęły pojawiać się krótkie wiersze czy złote myśli artysty, czasem też cytaty wybitnych twórców.


Po wysłuchaniu prelekcji pana Tomka mogliśmy spróbować własnych sił w tej sztuce. Sprawiło nam to sporo radości. Przy tworzeniu wzorów żartowaliśmy, ale tak naprawdę wielu z nas ze skupieniem pracowało. Udało nam się w praktyce zastosować to, o czym wcześniej tylko słyszeliśmy. Na zdjęciach możecie zobaczyć efekty zajęć.


Na koniec udaliśmy na wystawę do gmachu głównego, na której mogliśmy zobaczyć wiele barwnych drzeworytów, odwołujących się do różnych pór roku. Szczególnie utkwiły mi w pamięci te jesienne, z klonem w roli głównej. Wystawa pokazuje przede wszystkim florę i faunę i jest zorientowana wokół natury. Realizuje niejako typowe dla buddyzmu myślenie "część w całości, całość w części". Chodzi o to, że nawet pokazując niewielki kadr przyrody, można dostrzec prawa rządzące naturą "w ogóle". Samo "ka" znaczy kwiat, "cho" - ptak, a "ga" to obraz. Trend "kachoga" przybył z Chin.


Japonia to bardzo ciekawy kraj, pełen inspiracji, o czym przekonał się chociażby Stanisław Wyspiański, a także inni twórcy młodopolskiej kultury w Krakowie. Przyroda, kuchnia, zwyczaje, religia - wszystko to zachęca do lepszego poznania Kraju Kwitnącej Wiśni.


Amelia Miśko, klasa II f


Więcej zdjęć – 2f z wizytą w Centrum Manggha – kliknij tutaj.