29 maja 2013 r. pan dyrektor Tadeusz Jarząbek, mgr R. Kostecki i delegacja uczniów naszej szkoły (Dominika Żądło 3b, Antoni Buczek 2e, Jakub Majorczyk 3e, Jakub Hodurek 2d, Jacek Górszczak 2d) uczestniczyła w uroczystościach Święta Patrona Szkoły Gimnazjum nr 44 w Krakowie.

Uczniowie Gimnazjum nr 44 im. Bohaterów Poległych w Krzesławicach w Krakowie współpracuje z naszą szkoła od 2009 r., kiedy dyr. Tadeusz Jarząbek z grupą uczniów pierwszy raz uczestniczyli w obchodach Święta Patrona Szkoły. To właśnie patron – Bohaterowie Polegli w Krzesławicach są nicią łączącą Myślenice z Krakowem, a w szczególności nasze szkoły.

Wszystkim uczniom, a szczególnie klas pierwszych, przypominamy, że „...Bohaterowie polegli w Krzesławicach to m.in. mieszkańcy Myślenic i okolic, którzy zostali aresztowani i rozstrzelani w 1940 r. w związku z tzw.„Czarną Niedzielą”.

„Czarna Niedziela” - 23 czerwca 1940 r. była pierwszą krwawą represją, jaka spadła w latach okupacji hitlerowskiej na Myślenice. Kosztowała życie 35 ofiar – przedstawicieli różnych środowisk. Byli to studenci, nauczyciele, prawnicy, rzemieślnicy.

1 czerwca 1940 roku w oparciu o Zarządzenie dr Egona Hollera Kreishauptmanna Powiatu Ziemskiego Krakowskiego z dnia 10 stycznia 1940 r. (do którego w czasie okupacji należały Myślenice) – Zarząd Miejski w Myślenicach wyznaczył 10 zakładników, którzy przez 14 dni musieli meldować się codziennie w biurze burmistrzostwa i donosić o wszelkich próbach sabotażu przeciwko Niemcom.

22 czerwca 1940 roku pojawiły się w Myślenicach wzmocnione patrole niemieckich żandarmów i granatowej policji. Wprowadzono również godzinę policyjną. Około godziny 23.30 tego samego dnia dokonano prowokacyjnego zamachu na myślenicką pocztę. Wrzucono granat lub petardę do pomieszczenia telefonistki, pragnąc w ten sposób uzyskać pretekst do pierwszych masowych aresztowań w Myślenicach.

Pomiędzy godziną 2 a 3 w nocy dnia 23 czerwca 1940 roku hitlerowskie bojówki, wzmocnione posiłkami z Krakowa, wtargnęły do domów zakładników, brutalnie zwlekli ich z łóżek, aresztowali i zawiedli do aresztu miejskiego. Trzymano ich pod strażą w ogrodzie otoczonym murem, naprzeciw znajdującego się po drugiej stronie dawnej ulicy M. Buczka (obecnie H. Jordana) – budynku „Sokoła”.

Była niedziela... W dzień w godzinach przedpołudniowych hitlerowcy dokonali dalszych aresztowań w Myślenicach. Ujęli kolejne 22 osoby, przeważnie byli to członkowie „Orła Białego”, a na ulicach miasta aresztowali 3 następne, przypadkowe osoby.

Trzymano ich kilka godzin przed budynkiem poczty (obecnie budynek policji), sfotografowano i jeszcze tego samego dnia, zabierając po drodze zakładników z aresztu miejskiego, wywieziono samochodami ciężarowymi do więzienia Gestapo na ul. Montelupich w Krakowie. Tam dowiedzieli się , że zostaną rozstrzelani, jeśli nie znajdzie się sprawca zamachu na myślenicką pocztę. Myśleniczanie zostali wywiezieni do Krzesławic dnia 29 czerwca 1940 roku wczesnym rankiem. Ustawiono ich nad wykopanymi dołami i rozstrzelano. Po zakończeniu wojny Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich na ziemiach polskich przystąpiła do zbadania terenu fortu w Krzesławicach. Jesienią 1945r. odkryto 29 grobów, w tym w fosach 23, zaś na dziedzińcu fortu 6. Łącznie znaleziono w nich 440 zwłok (258 osób nie udało się zidentyfikować ), w tym 29 z Myślenic.

Te wydarzenia łączą nas w uczniami Gimnazjum nr 44 w Krakowie, bo jako uczniowie z Myślenic chcemy pamiętać o naszych przodkach, którzy polegli za nasze miasto, ojczyznę.

W tym roku, 23 czerwca (niedziela) o godz.12.30 odbędzie się uroczysta msza św. w Kościele Parafialnym w Myślenicach, a na Rynku będzie można oglądać wystawę poświęconą tym wydarzeniom. W obchody rocznicy włączą się także uczniowie naszej szkoły.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Patrona w Gimnazjum nr 44 w Krakowie odbył się pierwszy Bieg Pamięci, w którym wzięli również udział uczniowie naszej szkoły. Sztafeta biegowa wystąpiła w składzie: Dominika Żądło 3b, Antoni Buczek 2e, Jakub Majorczyk 3e, Jakub Hodurek 2d, Jacek Górszczak 2d. Uczniowie wymienieni zostali zgodnie z chronologią zmian sztafetowych. Bieg Pamięci różnił się jednak od typowego biegu przełajowego. Odcinki podzielone były na stacje, przy których uczniowie musieli wykonać odpowiadające ich zmianie zadanie. Stacja I – Test z wiedzy historycznej dotyczący 440 osób zamordowanych w Krzesławicach; Stacja II – 30 przeskoków ze skakanką; Stacja III - Test z wiedzy historycznej dotyczący 440 osób zamordowanych w Krzesławicach; Stacja IV – 5 celnych rzutów do kosza; Stacja V – 10 pompek z plecakiem, w którym znajdowała się piłka. Naszej sztafecie udało zająć się 3 miejsce. Mieli jednakże utrudnione zadanie, gdyż była to jedyna sztafeta spoza XVII dzielnicy, w której miał miejsce bieg. Warto dodać, że bieg odbywał się na terenie całej dzielnicy XVII.


Gratulujemy sukcesu! :)

mgr Paweł Biela, Antoni Buczek kl.2e


Galeria zdjęć z obchodów Dnia Patrona w Gimnazjum nr 44  (Facebook) - kliknij.