W naszej szkole odbył się Dzień Dialogu Międzykulturowego w ramach projektu edukacyjnego z języka niemieckiego: „Podróże kształcą – czy warto zobaczyć Wiedeń?”. Nasz projekt podobnie jak projekt realizowany przez klasę If „Młody Asyż – oblicza dialogu” promuje wśród młodych ludzi postawę otwartości na inne kultury oraz szacunek i tolerancję wobec nich. Hasło przewodnie projektu brzmiało „Poznać znaczy zrozumieć”. Chcieliśmy pokazać, że warto podróżować, gdyż to sprawia, że mamy coś do powiedzenia, nie myślimy stereotypami, a co za tym idzie niesiemy pokój zgodnie z przesłaniem papieża Jana Pawła II „Młodzi bądźcie twórcami pokoju. Wy jesteście pełnoprawnymi budowniczymi tego wspólnego dzieła. Idźcie drogami, na które wiedzie Was zmysł bezinteresowności, radości życia, dzielenia z innymi”.

Nasz projekt w ramach tematyki „ Podróże kształcą” nosił tytuł: „Cesarski Wiedeń – czy warto zobaczyć Wiedeń?”. Chcieliśmy pokazać, że podróżując, poznajemy kulturę i zwyczaje innych krajów. Dzięki temu stajemy się bardziej tolerancyjni i otwarci na inne kultury. Opiekunami projektu były mgr Jadwiga Kutrzeba, mgr Magdalena Orawin oraz mgr Małgorzata Urbańczyk.

Pierwszym punktem naszego projektu było przedstawienie, przybliżające nam legendę o Lorelei. Była to piękna dziewczyna siedząca na skale nad rzeką Ren, która wróciła z przeszłości w teraźniejszość, aby opowiedzieć wszystkim swoją smutną historię i przestrzec ludzkość przed egoizmem i brakiem tolerancji oraz przypomnieć wszystkim o niwelowaniu uprzedzeń i o tym, że nie ma nic piękniejszego niż przyjaźń, pokój i zrozumienie.


Później mieliśmy szansę dowiedzieć się, jakie są obyczaje i zwyczaje w Austrii. Poznaliśmy chociażby nietypowo brzmiący zwyczaj karnawałowy ,,ciągnięcie kloca”, polegający na przesuwaniu udekorowanego drewnianego kloca w otoczeniu demonicznych postaci. Innym ciekawym przykładem jest ustawianie w wioskach majowego drzewka, które może zostać skradzione przez mieszkańców sąsiedniej wioski. Aby je odzyskać, trzeba je wykupić za odpowiednią ilość piwa. W ostatnich latach do Austrii powrócił także obyczaj palenia stosów. Oczywiście wierzy się, że skok przez ogień przynosi szczęście zakochanym. Być może stąd wzięło się powiedzenie ,,skoczę dla ciebie w ogień”.


Kolejnym elementem programu było zapoznanie nas z historią najważniejszych zabytków Wiednia przez dwie turystki, które w sposób ciekawy przedstawiły prezentację multimedialną o stolicy Austrii. Interesująco opowiedziały o katedrze św. Szczepana, pałacu Schönbrunn, o Hofburgu czy też o parku rozrywki - Praterze.


Turystki były też ciekawe kuchni austriackiej. Zapytały więc miłego starszego pana, gdzie mogłyby skosztować tradycyjnych potraw wiedeńskich. Ten zaproponował im pobliską kawiarenkę, w której serwowano typowo wiedeński Tort Sachera, jak też Apfelstrudel, piernik wiedeński, ciasto Fale Dunaju, roladę jabłkową oraz kuleczki Mozarta. Wszystkie te wypieki mogliśmy skosztować na naszym Dniu Dialogu Międzykulturowego.


Opowiedział on również o zwyczajowym tańcu jakim jest słynny walc wiedeński Straussa. Abyśmy mogli w pełni przekonać się o tym, jaki jest niesamowity, grupa uczniów z naszego gimnazjum specjalnie dla nas go zaprezentowała.


I nareszcie nadszedł czas na długo wyczekiwany poczęstunek oraz wystawę. Składała się ona z plakatów dotyczących poszczególnych zabytków Wiednia takich jak Prater, Belweder, Pałac Schönbrunn, Hundertwasserhaus, ul. Graben, Katedra św. Szczepana, Kahlenberg oraz Muzeum Historii Naturalnej. O tych zabytkach można było również poczytać z przywiezionych przez nas z Wiednia ulotek, a ich piękne zdjęcia podziwiać na malowniczych widokówkach.


Nasz projekt uważam za wyjątkowo udany, zarówno przedstawienie jak i prezentacje z wystawami bardzo się nam spodobały. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych zabytkach cesarskiego Wiednia, o jego zwyczajach i tradycjach. Mamy nadzieję, że ciekawe zaprezentowanie naszego projektu zachęci wszystkich do zwiedzenia Wiednia, w którym życie wydaje się toczyć dalej tak, jak za czasów cesarzowej Sissi.

Natalia Węgrzyn, kl. 2f


Pełna galeria zdjęć – projekt edukacyjny „Czy warto zobaczyć Wiedeń” - kliknij tutaj.