W dniach  14-18 września w mieście Veszprém i gminie Csopak odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Węgiersko – Polskiego. Wśród przedstawicieli szkół polskich znaleźli się uczniowie Tomasz Krawczyk, Klaudia Szuba-Łata, Joanna Radwan (Gim. nr 1 nauczyciel przygotowujący Jarosław Pietrzak) Katarzyna Dudek, Karolina Suder, Blanka Piekarz (Gim. nr 3 nauczyciel przygotowujący Marzena Rozwadowska), Adrian Nowak, Marek Będkowski, Ewelina Piwowarska (I LO im. T. Kościuszki, nauczyciel przygotowujący Sylwia Faracik), Agnieszka Drabina, Małgorzata Czapnik, Sabina Hajdas (ILO im. T.Kościuszki nauczyciel przygotowujący Joanna Kazanecka).

 

Po części pisemnej spośród 169 osób wyłoniono 33 finalistów, 15 Polaków i 18 Węgrów, którzy wzięli udział w części ustnej. Wśród 15 Polaków, znalazło się sześcioro Myśleniczan byli to: Tomasz Krawczyk uczeń Gim. nr 1, Kasia Dudek uczennica Gim. nr 3, Agnieszka Drabina, Małgorzata Czapnik, Sabina Hajdas, Adrian Nowak  uczniowie I LO im. T. Kościuszki.

 

 

 Współpraca polsko – węgierska pomiędzy gminą Myślenice i Csopak trwa już 6 lat. Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski przekazał miejscowym szkołom informacje o „Węgiersko  -  polskim konkursie  historycznym” organizowanym przez Ministerstwo Administracji i Sprawiedliwości na Węgrzech. Celem było ukazanie splatających się na przestrzeni wieków losów obydwu narodów.


Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym brały udział 3 osobowe drużyny, których zadaniem było odnalezienie wspólnych powiązań pomiędzy narodami Polski i Węgier od X do XX wieku. Komisja pod przewodnictwem prof. Istvana Kovacsa (autora wielu publikacji dotyczących stosunków polsko – węgierskich i postaci gen. J. Bema) wyłoniła 42 drużyny z trzech typów szkół : podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, pochodzących z Węgier, Polski i Rumuni. Uczniowie ci spotkali się w etapie konkursu zorganizowanym na Węgrzech.


Organizatorzy zadbali, aby młodzież mogła poznać kulturę, obyczaje i tradycje Węgier. Zespoły w aktywny sposób zgłębiały historię Balatońskiego regionu uczestnicząc w grach miejskich, pozwalających na poznanie słynnych postaci i zabytkowych obiektów związanych z Balatonfüred i Vesprém. Uczestnicy brali udział w wykładach prof. Istvana Kovacsa oraz warsztatach prowadzonych przez młodzieżowy zespół ludowy „KRS BAKONY” z Vesprém.


Zwieńczeniem wyjazdu  było uroczyste zakończenie konkursu zorganizowane w urzędzie Wojewódzkim w Vesprém. W czasie uroczystości uświetnionej obecnością vice premiera Węgier i ministra sprawiedliwości dr Tibora Navracsicsa, ambasadora polski Romana Kowalskiego oraz vice wojewody Vesprém Norberta Kovacsa. Jury przyznało nagrody zespołowe i indywidualne. Wśród nagrodzonych drużyn znalazły się uczennice z 1 LO w Myślenicach: Agnieszka Drabina, Małgorzata Czapnik, Sabina Hajdas przygotowywane przez Joannę Kazanecką. Wspólny pobyt młodzieży dwóch narodów w rejonie Vesprém pozwolił na zjednoczenie kulturowej różnorodności Polaków i Węgrów i zawiązanie nowych międzynarodowych przyjaźni.