Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

„W lutym 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej /Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzanie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich – spadochroniarzy – skierowano do innych okupowanych krajów w Europie.

Cichociemni, ludzie, którzy odbyli szczególnie profesjonalne i specjalistyczne przeszkolenie, stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych. Z uwagi na fakt, iż ich zasługi w bojach o niepodległość Polski były niezwykłe, a wyczyny wojenne wyjątkowe, powinni znaleźć się na stałe w panteonie naszych bohaterów narodowych.”

To słowa z Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 22 grudnia 2015 r., w której ustanowiono rok 2016 Rokiem Cichociemnych. W Myślenicach uroczystości z tej okazji odbyły się 22 kwietnia 2016r. w Gimnazjum nr 1. Wtedy to upamiętniono Cichociemnych powiązanych życiorysami z naszym miastem – Bolesława Polończyka, ps. Kryształ i Antoniego Żychiewicza, ps. Przerwa, odsłaniając pamiątkową tablicę w naszej szkole.Działania poświęcone bohaterom w Gimnazjum nr 1 w Myślenicach miały miejsce od początku kwietnia. Uczniowie brali udział w wielu konkursach i warsztatach artystyczno-historycznych. Naszą szkołę odwiedzili potomkowie bohaterów – wnuczka Bolesława Polończyka, pani Agnieszka Polończyk oraz rodzina Antoniego Żychiewicza, którego prawnuczka – Julia Ingarden jest uczennicą Gimnazjum nr 1. W myślenickich bibliotekach – miejskiej i pedagogicznej zorganizowano wystawy poświęcone życiu i działalności Cichociemnych. Dzięki zdjęciom i pamiątkom rodzinnym, społeczność Myślenic miała okazję poznać Kryształa i Przerwę nie tylko jako żołnierzy, spadochroniarzy i bohaterów, ale również kochających mężów, ojców, dziadków.


Uczniowie naszego Gimnazjum mogli także wykazać się swoimi zdolnościami sportowymi, biorąc udział w zawodach strzeleckich, biegu miejskim, zawodach sportowo - obronnych przygotowanych i prowadzonych przez Fundację Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „SZTURMAN”. Brali również udział w wielu konkursach i warsztatach – plastycznych, muzycznych czy informatycznych.


22 kwietnia w budynku Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego odbyły się uroczystości podsumowujące Rok Cichociemnych w Myślenicach. Honorowy patronat nad obchodami objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, a zaszczycili nas swoją obecnością: poseł RP Jarosław Szlachetka, poseł Marek Łatas, dowódcy sił specjalnych: płk Ryszard Pietras, zastępca dowódcy Komponentów Wojsk Specjalnych; płk Sławomir Drumowicz, dowódca Jednostki Wojskowej „Agat”, oraz ppłk Robert Kopacki, szef Sztabu Jednostki Wojskowej „Grom”. W uroczystościach brali również udział: płk Mirosław Molik, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, rodziny Cichociemnych, zaproszeni goście oraz społeczność szkolna. Relację zapewniały lokalne media: Gazeta Myślenicka, Dziennik Polski, Myślenice ITV.


Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a ich kulminacyjnym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bolesława Polończyka i Antoniego Żychiewicza dokonane w ceremoniale wojskowym przez pułkownika Ryszarda Pietrasa, pułkownika Sławomira Drumowicza oraz podpułkownika Roberta Kopackiego. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz kanonik Stanisław Makowski, proboszcz parafii NNMP. Po oficjalnej części wszyscy goście mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą trzem Cichociemnym związanymi z Myślenicami – Stefanowi Bałukowi, Bolesławowi Polończykowi i Antoniemu Żychiewiczowi.Ostatnim akcentem obchodów Roku Cichociemnych w Myślenicach była część artystyczna w Domu Katolickim. Na początku głos zabrali goście – poseł Jarosław Szlachetka, burmistrz Maciej Ostrowski, pułkownik Mirosław Molik, prezes KIK Zbigniew Syrek oraz przedstawiciele rodzin Cichociemnych.


Potem na scenę zaproszeni zostali zwycięzcy wielu konkursów, które przy okazji obchodów Roku Cichociemnych były organizowane w Gimnazjum nr 1. Dzięki hojności darczyńców, triumfatorzy mogli cieszyć się z cennych nagród rzeczowych.


Na zakończenie na scenie pojawili się uczniowie Gimnazjum nr 1 – członkowie zespołu Anafora, którzy przygotowali część artystyczną upamiętniającą Cichociemnych, bohaterów, którzy w swoim życiu kierowali się słowami „Wywalcz je j wolność lub zgiń” i zamieniali je w czyn.


Dziękujemy wszystkim, dzięki którym dzień 22.04.2016 był tak wyjątkowy dla naszej społeczności. Dzięki którym pamięć o bohaterach będzie trwać w następnych pokoleniach.

Zbigniew Wiącek, Paweł Biela


Więcej zdjęć – 22 kwietnia 2016 – kliknij tutaj.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com