Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Kulturalna Szkoła

W piątek 18 maja, po raz drugi Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zorganizował Europejską Noc Galerii. Wernisaż rozpoczął się o godzinie 18.00 wystawą myśleniczanina Andrzeja Boryczki pt. "Babel 2016".

Na ekspozycji mogliśmy podziwiać obrazy zainspirowane podróżą autora do Maroka. Kolejnym prowadzącym był Konrad Cygal, który zaprezentował świetny repertuar klasycznych pieśni w różnych językach świata dodatkowo podkreślony poprzez grę na fortepianie.

18.05.18 o godzinie 18.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu miała miejsce wystawa „Babel 2016”. Autorem ekspozycji jest Andrzej Boryczko - znany w Myślenicach kolekcjoner, pasjonat lokalnej historii i uznany działacz społeczny.

W zbiorze dzieł obejrzymy obrazy zainspirowane podróżą twórcy do Maroka, a także znajdziemy tu zdjęcia z tego samego miejsca. Arcydzieła są abstrakcyjne. Mężczyzna zachęcał nas, abyśmy sami zinterpretowali jego prace.

Poprzez swoje malarstwo twórca stara się wzbudzić w nas pozytywne doznania. Andrzej Boryczko zapraszał wszystkich - tych starszych i tych trochę młodszych - do swojego świata barw, kolorów, światła, linii, kształtów, form, kadrów, kompozycji, równowagi dynamiki i spokoju. Najbardziej podobał mi się obraz pt. „Souk pod niebem 2018”

Agnieszka Bergel kl. 2c

Dnia 10. 05. 2018 r. o godz.18:00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się wernisaż pt. „Sakralne narracje". To niezwykle spotkanie poprowadził konserwator dzieł sztuki Bogdan Czesak, który opowiadał o swoim zawodzie oraz pracy z nim związanej.

Obiekty wystawiane w holu przeniesione zostały z jego pracowni konserwatorskiej. Wśród nich, między innymi mogliśmy ujrzeć elementy demontowane z dekoracji kościelnych, snycerskie, odlewy gipsowe dzieł znanych autorów, przykłady polichromii. Ekspozycja ukazywała obiekty „w trakcie pracy", często niepełne, gdyż czekają na prace konserwatorskie. Jednym z ważniejszych dzieł okazała się być figura Matki Bożej z Wilkanowa datowana na 1510 r.

W dniu 10 maja o godzinie 18.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyło się spotkanie pt. „Sakralne narracje”. Głównym gościem był Pan Bogdan Czesak. Niestety drugi rozmówca tzn. Marcin Świąder nie dotarł. Tematem wernisażu była sztuka sakralna.

Główny bohater podzielił się własnymi wrażeniami dotyczącymi jego codziennej pracy. Na wystawę składają się ekspozycje przyniesione z pracowni Pana Bogdana Czesaka. W galerii widziałam suknię Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyże, anioły i wiele innych dzieł. Niektóre prace były niedokończone, czekające na prace konserwatorskie. Najważniejszym eksponatem była jednak niezwykła figura Matki Bożej z Wilkanowa. Dzieło prawdopodobnie pochodzi z 1510 r. Jest rzeźbą gotycką. Pokryte ono było kilkoma warstwami polichromii. Konserwator mówił o swojej pracy i opowiadał dużo historii ze swojego życia tak, że występ, choć trwał aż ponad godzinę, nie był nudny. Drugą część wystawy stanowiły ikony. Prace kilkunastu autorów przedstawiają przede wszystkim oblicze Chrystusa i wizerunki Matki Bożej.

Agnieszka Bergel kl.IIc

Szopki krakowskie to cenne arcydzieła. XIX-wieczna tradycja budowy szopek przechodzi z pokolenia na pokolenie i zadziwia cały świat.

Dnia 30 stycznia 2018 roku klasy IIa gimnazjum i 7c SP wraz z opiekunami p. Beatą Baczyńską, p. Anną Pardyak, p. Jarosławą Słowik oraz p. Bałut uczestniczyły w tegorocznej odsłonie szopek krakowskich zaprezentowanych nie tylko na pokonkursowej wystawie w salach Celestatu, ale również tych wyeksponowanych w przestrzeni miejskiej od Parku Strzeleckiego przy ulicy Topolowej do Powiśla. Spacer przebiegał w tym roku pod hasłem „Szopkarze dla Miasta i Niepodległej”. Hasło nawiązuje do obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo oprócz największej szopki wystawionej w kościele oo. Franciszkanów udało nam się tam podziwiać secesyjną polichromię i witraże Stanisława Wyspiańskiego.

il

W związku z przypadającą na ten rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła przygotowała propozycję obchodów tego święta przez uczniów i nauczycieli naszej placówki. Jednym z pomysłów był spacer po Krakowie pt. „Wokół szopki. Szopkarze dla miasta i Niepodległej”. Wzięły w nim udział klasy: 7c SP i 3a Gimnazjum.

DSC07715


O godzinie 8:30 we wtorek 30 stycznia br. grupa uczniów wyruszyła do Krakowa. Na początku udaliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie mogliśmy obejrzeć wspaniałą wystawę pokonkursowych szopek z 75. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich oraz dowiedzieć się, jakie były wymagania, co do stworzenia takich szopek i poznać ich budowę. Każda z szopek miała wielce oryginalny wygląd i przeróżne kolory, motywy i rozmiary. Większości z nas najbardziej spodobała się malutka szopka z numerem 11 znajdująca się na łyżeczce.

IMG 0981


W dniu 30. 01. 2018 r. klasy III a i VII c udały się na wycieczkę do Krakowa aby obejrzeć pokonkursową wystawę szopek w Celestacie – Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Szopki upamiętniają narodzenie Jezusa – główne miejsce w szopce zajmuje więc scena Bożego Narodzenia. Świętej Rodzinie towarzyszą Trzej Królowie, pasterze, aniołowie oraz postacie historyczne i legendarne: królowie, T. Kościuszko, Stańczyk, papież Jan Paweł II, lajkonik i pan Twardowski, Smok Wawelski. Ponadto można znaleźć wokół niej roztańczone pary w strojach krakowskich i góralskich, postacie znane - popularnych sportowców, duchownych, artystów.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com