Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Myślenice położone są w południowej części województwa małopolskiego, w odległości około 30 kilometrów od  Krakowa, na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Średniego. Południowym skrajem miasta przepływa rzeka Raba, oddzielając centrum miasta od rekreacyjnego Zarabia i góry Chełm z wyciągiem krzesełkowym i orczykowym oraz trasą narciarską i rowerowe (downhillowe i terenowe szlaki). Myślenice posiadają czytelny i piękny układ urbanistyczny z rynkiem (115-120m na 92-100m) oraz dominantą kościołem parafialnym (XV w) z cudownym obrazem Matki Boskiej (ok.1590r). Na Zarabiu, które po I wojnie światowej zaczęło kształtować sie jako miejsce uzdrowiskowego wypoczynku dla mieszkańców Krakowa znajdują sie ruiny warowni obronnej(XIII w), której zadaniem było strzeżenie drogi handlowej prowadzącej Doliną Raby z Krakowa przez Wieliczkę na Węgry. Blisko Rynku znajduje sie piętrowy gmach Gimnazjum nr 1, który został zbudowany w latach 1873-1877. Obecnie w gimnazjum uczy się 532 uczniów.  Głównie jest to młodzież z Myślenic, Polanki,  ale również okolicznych miejscowości.

 

Gimnazjum od początku istnienia za jedno z zadań głównych szkoły przyjęła kształtowanie w młodzieży odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej.

1. Uczniowie w ramach lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych przygotowywali informacje o ochronie środowiska, problemach ekologicznych, zdrowym trybie życia w formie ulotek, plakatów, prezentacji multimedialnych.  Na lekcjach wychowawczych oraz zebraniach z rodzicami omawiano w/w tematy.  W klasach z poszerzoną ilością godzin biologii realizuje się w szerszym zakresie zagadnienia ekologii, ochrony środowiska, zdrowego trybu życia. Klasy uczestniczyły w wycieczkach przedmiotowych do parków narodowych, ogrodu zoologicznego i botanicznego w Krakowie. Odbyły również lekcje w Muzeum Przyrodniczym i Archeologicznym. Uczniowie co roku uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Ziemi oraz w Sprzątaniu Świata. Szkoła współpracuje z Maltańską Służbą Medyczną. Organizowano spotkania z przedstawicielami służby zdrowia, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i policji.

2. Szkoła prowadzi działania pod hasłem „ Ziemia – nasz wspólny dom. Dbajmy o Nią”

-zbiórka makulatury w ramach: Październik Miesiącem Ochrony Środowiska, Światowy Dzień Ziemi -utworzenie w szkole „gniazd do segregacji odpadów” oraz zbiórki zużytych baterii.

-bieżącym roku szkolnym zebrano; makulatura 11379 kg, plastik 250kg, szkło 108 kg, puszki 91 kg zużyte baterii – 124 kg

-liczny udział uczniów w konkursach ekologicznych, warsztatach np. Woda w (o)biegu, projektach „Dobre rady na odpady’

3. W ramach przystosowania szkoły do oszczędzania ciepła, wody i energii; dokończono wymiany okien oraz wymieniono 75 żarówek na energooszczędne, przeprowadzono remonty łazienek i kuchni szkolnej.

4. Przyszło nam żyć w czasach gdzie zdrowie i bezpieczeństwo jednostki są mocno zagrożone. Przyczyny tkwią nie tylko w środowisku, ale i we wnętrzu człowieka, w jego nawykach, przyzwyczajeniach, sposobie myślenia, postępowania oraz posiadanej wiedzy. Życie w grupie wymaga odpowiedniej adaptacji i przystosowania. Zabiegani rodzice, nie zawsze odpowiednie przekazy multimedialne nie dają młodzieży odpowiednich wzorców. Nasza szkoła stara się pomóc młodemu człowiekowi w zrozumieniu, co dobre a co złe.

W tym zakresie wśród wielu zadań prowadzono jeszcze:

- Tydzień zdrowej żywności: kiermasz, wprowadzenie zdrowej żywności do sklepiku szkolnego (soki owocowe, kanapki z warzywami)

- kontynuacja realizacji programu „Trzymaj formę” i „Bezpieczne Gimnazjum” (w szkolnym 2008/2009 przyznano szkole ponownie tytuł, ale już na 5 lat).

-konkursy: na najbardziej usportowioną klasę, układ choreograficzny, dodatkowe zajęcia sportowe: basen, narty, lodowisko, kręgle, siłownia, strzelnica

- wycieczki integracyjne klas pierwszych „Poznajmy się na łonie przyrody”.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com