Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Nowy sezon turystyczny szkolnego koła turystycznego rozpoczęty! W dniach 22 – 23 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym nasze koło wyruszyło na szlak.

Tym razem nasz niezawodny przewodnik p. Jan Batko zabrał nas w jedno z ostatnich dzikich miejsc w Polsce jakim jest Beskid Niski. Jest on położony między Beskidem Sądeckim a Bieszczadami, stanowi ostoję dzikich zwierząt: niedźwiedzi, wilków, jeleni, można też spotkać rysia i wiele innych gatunków, w tym chronionych. Urokliwe dolinki gdzieniegdzie zapomniane cerkiewki i małe wioseczki to właśnie ten teren.


W pierwszy dzień obejrzeliśmy ciekawą wystawę w ośrodku Magurskiego Parku Narodowego dotyczącą przyrody parku w miejscowości Krępna, tutaj też zwiedziliśmy doskonale zachowaną Cerkiew Łemkowską, gdzie nasz przewodnik zrobił nam mini wykład który poszerzył naszą wiedzę z budownictwa sakralnego. Następnie pojechaliśmy do Świątkowej Wielkiej skąd udaliśmy się ścieżką edukacyjną „Świerzowa” wzdłuż potoku Świerzówka na przełęcz Majdan.

Warto w tym momencie opisać to niezwykłe miejsce - ścieżka edukacyjna biegnie przez dawną wieś Łemkowską, po której pozostały tu i tam częściowo zasypane piwnice domów, przydrożne prawosławne krzyże i zarośnięte kapliczki. Wnikliwy obserwator mógł dostrzec pozostałości sadów owocowych. Mogliśmy dostrzec jak dawną dużą wieś pochłania przyroda i to co kiedyś człowiek zmienił wraca do pierwotnego porządku. Pierwsze wzmianki o wsi datuje się na XVI wiek, jej tragiczny los dokonał się w 1945 gdy jej mieszkańcy - ponad 500 osób - zostało wywiezionych przez sowietów na wschodnią Ukrainę. Definitywnie wieś przestała istnieć w 1947 roku, gdy pozostałe kilkanaście osób jeszcze mieszkających we wsi zostały wywiezione przez komunistyczne władze Polski w ramach akcji „Wisła”. Zobaczenie tego miejsca było dla nas niezwykłą lekcją historii.

Po wyjściu na przełęcz Majdan udaliśmy się do schroniska w Bartnem, schronisko to jest niewątpliwie reliktem ubiegłej epoki, ale nie będziemy się na ten temat rozpisywać bo to długie opowiadanie :)

Po nocy spędzonej w bacówce, przez przełęcz Majdan oraz szczyt Magury doszliśmy do miejscowości Folusz skąd udaliśmy się w drogę powrotną do Myślenic. Pomimo tego, że pogoda była mglista i nie było zbyt ciepło możemy powiedzieć, że wycieczka się udała, a uczniowie którzy po raz pierwszy z nami pojechali sprawdzili się jako turyści.

Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne wycieczki i zajęcia na sztucznej ścianie wspinaczkowej. :)


Galeria zdjęć – Beskid Niski – autor Julka Ingarden – kliknij tutaj.

Galeria zdjęć – Beskid Niski – autor p. Rzęsista – kliknij tutaj.

Galeria zdjęć – Beskid Niski – autor Maciek Gmyrek – kliknij tutaj.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com