Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

23 lutego, na lekcji j. polskiego cała klasa 1a pod opieką pani Anny Pardyak odwiedziła Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Celem tej wizyty było poznanie twórczości wybitnej polskiej poetki i eseistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Wisławy Szymborskiej. Większość z nas zna W. Szymborską właśnie z jej dokonań pisarskich, niespodzianką więc była dla mnie "wyklejankowa" historia twórczości autorki. Wyklejanki Szymborskiej mogliśmy obejrzeć na wystawie, którą Muzeum przygotowało we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, której prezesem jest pan Michał Rusinek. Działalność tej Fundacji, promującej twórczość Wisławy Szymborskiej, możemy zobaczyć na stronie www.szymborska.org.pl.



Krótką historię i recenzję wyklejanek opracował pan Leonard Neuger. Dowiadujemy się więc, że W. Szymborska zaczęła przygotowywać swoje wyklejanki w czasach PRL-u, wtedy, gdy trudno było zdobyć nawet dobry klej i odpowiedni papier. Szymborska wykorzystywała dostępne w kraju fragmenty tekstów z gazet, magazynów, starych zdjęć i pocztówek, a kolorowe kartoniki pozyskiwała od przyjaciół z za granicy. Sklejając te wycinki tworzyła dowcipne, humorystyczne, trochę nierzeczywiste kompozycje tekstu i rysunku. Tworzyła je głównie dla przyjaciół, rodziny i znajomych, którym sprawiała tym ogromną radość z powodu świątecznych, urodzinowych i innych okazji.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie pod Poznaniem, choć –rodzinne przekazy wskazują Kórnik jako jej miejsce urodzenia. Całe życie związana była z Krakowem. Opublikowała ok. 350 wierszy. Literacką nagrodę Nobla otrzymała w roku 1996 r., co uczyniło w życiu Laureatki wiele zamieszania, gdyż W. Szymborska nie znosiła udzielać wywiadów, w szczególności, nigdy nie chciała mówić o swoim życiu. Podobnie nie mówiła wiele o swojej twórczości zakładając, że to teksty powinny powiedzieć o niej czytającym. Zmarła 1 lutego 2012 roku pozostawiając wspaniały dorobek tryskający humorem i nutą surrealizmu. Sporą tego próbkę mogliśmy zobaczyć w "Muzeum Niepodległości" na lekcji języka polskiego.

Agata Bajer kl. Ia


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com