Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

IMG 0981


W dniu 30. 01. 2018 r. klasy III a i VII c udały się na wycieczkę do Krakowa aby obejrzeć pokonkursową wystawę szopek w Celestacie – Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Szopki upamiętniają narodzenie Jezusa – główne miejsce w szopce zajmuje więc scena Bożego Narodzenia. Świętej Rodzinie towarzyszą Trzej Królowie, pasterze, aniołowie oraz postacie historyczne i legendarne: królowie, T. Kościuszko, Stańczyk, papież Jan Paweł II, lajkonik i pan Twardowski, Smok Wawelski. Ponadto można znaleźć wokół niej roztańczone pary w strojach krakowskich i góralskich, postacie znane - popularnych sportowców, duchownych, artystów.

Konstrukcje szopek nawiązują do zabytkowej architektury Krakowa, m. in. do kościoła Mariackiego, Bramy Floriańskiej, Barbakanu, Sukiennic czy kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.


Twórcami szopek były osoby w różnym wieku; od najmłodszych, poprzez całe rodziny, do najstarszych, seniorów. Szopki były różnej wielkości i wykonane z rozmaitych materiałów, najczęściej z drewna i tektury, ozdabiane bibułą, kolorowym papierem, a także błyszczącą folią. Dodatkowo odpowiednie oświetlenie powodowało, że były jeszcze barwniejsze. Cudownie się mieniły. Oczarowała nas precyzja ich wykonania. Każda szopka – i ta miniaturowa, i duża, była arcydziełem.


 

To wystawa, która wzbudziła w nas zachwyt. Zachęcamy do odwiedzenia Celestatu (wystawa czynna jest jeszcze do 25. 02. 2018 r.), a tych, którzy nie mogą się tam wybrać, zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Tekst: Justyna Pietrzyk, 3a

Zdj.: Justyna Pietrzyk, Weronika Oprzędek, 3a


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com