Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

DSC07715


O godzinie 8:30 we wtorek 30 stycznia br. grupa uczniów wyruszyła do Krakowa. Na początku udaliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie mogliśmy obejrzeć wspaniałą wystawę pokonkursowych szopek z 75. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich oraz dowiedzieć się, jakie były wymagania, co do stworzenia takich szopek i poznać ich budowę. Każda z szopek miała wielce oryginalny wygląd i przeróżne kolory, motywy i rozmiary. Większości z nas najbardziej spodobała się malutka szopka z numerem 11 znajdująca się na łyżeczce.

Krakowskie tradycje szopkarskie sięgają korzeniami XIX wieku. W tamtym czasie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa. Większe szopki pełniły funkcję przenośnego teatrzyku, który w okresie świątecznym przy wtórze odgrywanej na żywo muzyki gościł w zamożnych krakowskich domach. Mniejsze szopki chętnie nabywali mieszczanie, którzy ozdabiali nimi swoje domy i obdarowywali bliskich. Współczesna szopka straciła część swoich znaczeń obrzędowych, lecz nieodmiennie zachwyca precyzją wykonania i pomysłowością twórców.


Twórcami szopek są osoby w różnym wieku. Niektórzy pochodzą z rodzin, w których tradycje szopkarskie sięgają pokoleń. Przygotowania do konkursu niejednokrotnie trwają wiele miesięcy, a nawet lat. Konstrukcje szopek najczęściej wykonane są z drewna i tektury, a do ich ozdabiania wykorzystuje się kolorowy papier i bibułę.


Architektura szopek nawiązuje do zabytkowych budowli Krakowa. Najczęściej wykorzystuje się motywy kościoła Mariackiego, kaplicy Zygmuntowskiej, Barbakanu, Sukiennic oraz Bramy Floriańskiej. Tożsamość szopki podkreślają symbole Krakowa i Polski: monogram K, orzeł w koronie, flagi biało-niebieska i biało-czerwona. Centralne miejsce w szopce zajmuje scena Bożego Narodzenia. Oprócz Świętej Rodziny w szopkach umieszczane są postacie ewangeliczne: Trzej Królowie, Pastuszkowie ze swoją trzodą, Aniołowie grający na instrumentach, król Herod, jak również postacie z krakowskich legend np. Lajkonik, Pan Twardowski na księżycu, Smok Wawelski.


Szopkę zaludniają postacie ważne dla historii Polski: Kościuszko, Jan Paweł II, królowie i biskupi, a także anonimowi rycerze, żacy oraz figury charakterystyczne dla obrzędowości ludowej: Śmierć, Diabeł, roztańczone pary w strojach krakowskich i góralskich.


Następnie chodziliśmy po okolicach krakowskiego rynku, gdzie mogliśmy oglądać w przeróżnych miejscach m. in oknach sklepowych i restauracjach szopki oraz poznawaliśmy historie powstania niektórych z nich.

Wszyscy z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Myślenic, skąd porozchodziliśmy się do swoich domów.

Tekst: Agata Bajer, klasa IIa

Zdjęcia: Weronika Oprzędek

Galeria zdjęć - kliknij tutaj.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com