Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Uczeń naszej szkoły Szymon Wincenciak, dzięki zdobytemu dwa lata temu tytułowi laureata nabył uprawnienia do startu w eliminacjach Ponadgimnazjalnej Olimpiady Historycznej, z czego skorzystał w bieżącym roku szkolnym.

Podczas trzech kolejnych eliminacji (szkolnych, okręgowych i centralnych) Szymon wykazywał się wiedzą w ramach różnych "dyscyplin". Była to: interpretacja tekstu źródłowego, odpowiedź ustna, pisanie dłuższej formy wypowiedzi oraz pracy badawczej. Wiadomości, których wymagano od uczestników obejmowały zakres studiów historycznych ograniczony do jednej z sześciu specjalizacji (Szymon wybrał historię parlamentaryzmu w Polsce) oraz całą, rozszerzoną podstawę programową przedmiotu historia dla szkół średnich.

Zdobywając ocenę bardzo dobrą za część pisemną i celującą za część ustną etapu okręgowego Szymon zajął trzecie miejsce w województwie kwalifikując się tym samym do etapu centralnego Olimpiady Historycznej Szkół Ponadgimnazjalnych. Został również wyróżniony za najlepszą pracę pisemną w swojej specjalizacji.

Etap centralny odbył się w Gdańsku-Jelitkowie w dniach od 5 do 8 kwietnia. Zakończył się on dla Szymona bardzo korzystnie zdobyciem tytułu laureata Olimpiady Historycznej Szkół Ponadgimnazjalnych z X lokatą. Część ustna ponownie okazała się "dyscypliną", z którą Szymon najlepiej sobie poradził zdobywając ocenę celującą.


"Olimpiada była dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Na szczególną uwagę zasługuje jej formuła, która pozwala uczestnikom wybrać część historii, którą się najbardziej interesują. Dzięki takiej formule mogłem zgłębić historię polskiego Sejmu i prawa, bardzo interesującą, momentami nawet zaskakującą. Równie wartościowa była dla mnie "towarzyska" strona Olimpiady. Podczas finału miałem okazję poznać wybitnych historyków: profesorów, nauczycieli (m.in. Pana profesora Józefa Jaworskiego, który prawdopodobnie od września będzie moim nauczycielem) i uczniów. Dzięki pięknej pogodzie, która towarzyszyła nam w Gdańsku, w przerwach między egzaminami i przez całe niedzielne popołudnie mogliśmy korzystać z bliskości plaży, odreagowując stres podczas długich spacerów. Jak widać Olimpiada to nie tylko nauka i rywalizacja."


Ogromne podziękowania należą się Pani Joannie Kazaneckiej - nauczycielce WoSu w naszej szkole i historii w LO w Myślenicach - która sprawowała opiekę merytoryczną nad uczniem i, jak wskazuje Szymon Wincenciak, znacząco przyczyniła się do tego sukcesu.

SERDECZNIE GRATULUJEMY SZYMONOWI ZNAKOMITEGO OSIĄGNIĘCIA! :)

IMG 0073

IMG 0291

IMG 0467

(Na ostatnim zdjęciu reprezentacja Województwa Małopolskiego, od lewej: Sekretarz Komitetu Okręgowego w Krakowie dr Agnieszka Chłosta-Sikorska, Adrian Żądło (V LO w Krakowie), Karolina Krupa (I LO w Chrzanowie), Wojciech Pudełko (V LO w Krakowie), Kacper Boś (V LO w Krakowie), Marcin Pijaj (V LO w Krakowie), Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady prof. Dr hab. Stanisław Roszak, Jakub Krzak (V LO w Krakowie), Kacper Zapała (V LO w Krakowie), Szymon Kwapiszewski (V LO w Krakowie), profesor Józef Jaworski, Szymon Wincenciak


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com