Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Z inicjatywy Gimnazjum nr 1 w Myślenicach oraz Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” przy Kościółku św. Jakuba powstała tablica Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego.

Zostali na niej umieszczeni powstańcy, którzy zaangażowali się w rozwój naszego regionu. Znaleźli się tam Piotr Pitala, Emil Schünke, Jan Schally, Andrzej Marek, Edward Kleebert. Warto pamiętać o ludziach, którzy działali dla dobra naszej społeczności.

Młodzież Gimnazjum nr 1 w Myślenicach pracująca od kilku lat nad działaniami pod hasłem Patriotyzm i historia (kliknij tutaj), zajęła się opracowaniem informacji o powstańcach pracujących nad rozwojem Myślenic. Dzięki pracownikom Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” udało się znaleźć informacje wystarczające do stworzenia tablicy historycznej. Nauczyciel gimnazjum Jarosław Pietrzak przy poparciu dyrektora Tadeusza Jarząbka i pani dyrektor muzeum Bożeny Kobiałki rozpoczął starania o włączenie Myślenic w szlak historyczny Małopolski Szlak Powstania Styczniowego

Współpraca Gimnazjum nr 1 w Myślenicach z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice zaowocowała znalezieniem środków finansowych na realizację tablicy historycznej oraz ustaleniem lokalizacji. Pomógł przy tym wydatnie pan Paweł Lemaniak naczelnik Wydziału Edukacji. Miejscem najlepiej pasującym do umieszczenia informacji o powstańcach był cmentarz przy kościele św. Jakuba w Myślenicach. Pochowani zostali tam ludzie, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju ziemi myślenickiej lub bronili jej w dobie najazdów. Po opracowaniu materiałów Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” przez Jarosława i Katarzynę Pietrzak powstał projekt tablicy. Uzgodniono treści z Małopolskim Centrum Edukacji i w październiku 2015 roku tablica Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego została umieszczona przy kościele św. Jakuba w Myślenicach.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com