Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

teatrEdukację teatralną rozpoczęliśmy spektaklem „Arszenik i stare koronki”, na którym byliśmy 22 września w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Jest to spektakl oparty na kryminalnej powieści Agaty Christie w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Przedstawienie podobało się wszystkim uczniom, którzy w nim brali udział. Jest to zabawnie ukazana historia dwóch starszych pań - sióstr, które przy pomocy nierozgarniętego bratanka pozbawiają życia starszych mężczyzn, „uwalniając” ich w ten sposób od samotności. Urocze panie ubrane w starodawne koronki realizują swój morderczy plan przy pomocy domowego wina porzeczkowego z dodatkiem arszeniku.

Pod urokiem tych sympatycznych starszych pań (granych przez znakomite aktorki: Annę Polony i Urszulę Popiel) były nie tylko ich ofiary, ale także widzowie. Sztukę ogląda się z zaciekawieniem, akcja momentami zaskakuje, zdumiewa, czasem przeraża (ukrywane trupy w piwnicy), ale przede wszystkimrazy rozbawia i śmieszy. Jest to tzw „czarna komedia”.

W październiku obejrzeliśmy przedstawienie „Ziemia, planeta ludzi” grane również w Teatrze im. J. Słowackiego, ale na Scenie Miniatura. Jest ono inspirowane twórczością Antoine de Saint-Exupery (autor „Małego Księcia”), a szczególnie jego książką pod tym samym tytułem co sztuka. Odwołuje się do osobistych przeżyć autora i kolegów lotników. Uczestnicząc w spektaklu „odbywa się” niesamowitą podróż w Kosmos za sprawą niezwykłej scenografii, jej warstwy wizualnej i elektronicznej muzyki. Sztuka ta nie tylko jest o podróży w Kosmos. Porusza zagadnienia związane z komplikacją życia osobistego bohatera. Każe zastanowić się nad tym, co najważniejsze w życiu. Bohater staje przed problemem wyboru pomiędzy życiem rodzinnym a realizacja marzeń. Sztuka ta, podobnie jak powieść „Mały Książę”, prowokuje do przemyśleń, każe zastanowić się nad rolą uczuć, ich ogromnym wpływem na życie człowieka.


„Nie-boska Komedia. Wszystko powiem Bogu” to spektakl obejrzany przez nas w listopadzie na Scenie Kameralnej Teatru Starego. Jego reżyserem jest Monika Strzępka, a występuje w nim wielu znanych aktorów, min. Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda. Wiedzieliśmy, że treść tej sztuki będzie dla nas trudna, więc musieliśmy się do niej trochę przygotować. Wstępnych wyjaśnień udzieliła nam p. B. Śliwa.

Dowiedzieliśmy się o „Nie-Boskiej Komedii” Z. Krasińskiego i „Boskiej Komedii” Dantego, dramatach, które pośrednio wiążą się z planowanym do obejrzenia przez nas spektaklem. Zapoznaliśmy się też z podstawowymi informacjami o sztuce na stronie internetowej Teatru.

Spektakl był wspaniały, niezwykle barwny, ciekawy, zaskakujący. Szalony jak stojąca na scenie karuzela. Towarzyszyła mu niezwykła muzyka. Nie wszystko było dla nas zrozumiałe, nie zrozumieliśmy wszystkich aluzji, ale pomogła nam w tym opiekunka. Zrozumieliśmy i wiemy o czym „wszystkim” należy „powiedzieć Bogu”. Polecamy ten spektakl, który został nagrodzony na wielu festiwalach.


W grudniowym spektaklu „Jasieński” wzięli udział uczniowie klasy 3c. Jest to monodram grany w Teatrze Starym na małej, kameralnej scenie. Scenariusz napisała Ewa Wyskoczył i jednocześnie była reżyserem tego spektaklu. Uczniowie klasy 3c przygotowali wcześniej prezentację multimedialną o poecie Brunonie Jasieńskim, o którym jest ten spektakl. W tytułowego bohatera wciela się aktor Michał Majnicz. Brawurowo i bardzo dynamicznie przedstawia skomplikowane i tragiczne losy niezwykłego poety, „chuligana”, nowatora futurysty, potem polskiego i francuskiego komunisty, który w ZSRR został bolszewickim pisarzem, a w okresie „Wielkiej Czystki” został rozstrzelany w Moskwie. Aktor ubrany w bojówki i bluzę z kapturem, rapujący poezję Jasieńskiego jest portretem poety pełnego buntu, ogarniętego ideologią i utopią. Ten nowoczesny monodram, wykorzystujący współczesne techniki sprawia, że ogląda się go z zainteresowaniem mimo gry wyłącznie jednego aktora.


W styczniu uczniowie, głównie z klasy 1c, obejrzeli w Teatrze im. J. Słowackiego spektakl „Romeo i Julia”. Szczególnymi uczestnikami tego wyjazdu byli ubiegłoroczni zwycięzcy szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły – Juliuszu Słowackim. Wyjazd do teatru jest coroczną nagrodą ufundowana przez Dyrektora Gimnazjum dla laureatów tego konkursu. Nagrodzonymi zostali uczniowie, którzy w dwuetapowym konkursie międzyklasowym uzyskali największą ilość punktów. W ubiegłym roku szkolnym byli to następujący uczniowie: Krystian Nieckula, Alicja Bednarz, Justyna Solarz, Anita Motyka, Justyna Pietrzyk, Jakub Kotarba.

Reżyser spektaklu Marcin Hycnar w interesujący sposób ukazał historię miłości Romea i Julii znaną z tragedii W. Szekspira. Renesansowy bal przekształca się we współczesną dyskotekę . Można podziwiać kreacje właściwe epoce Szekspira, ale też zobaczyć na scenie tych samych aktorów w strojach bardziej nam współczesnych. Przemieszczanie się w epokach uświadamia widzom ponadczasowość tragedii. Miłość jest wieczna, ponadczasowa, nie starzeje się, nie przemija, nie wygasa.

Tekst:

Anita Motyka z zespołem uczniów klasy 2b systematycznie uczestniczących w spektaklach


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com