Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Dnia 24.10.2017r. klasa IIIB wraz z wychowawcą p. Pawłem Bielą i polonistką p. Anną Pardyak udała się na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu "Kraków Miastem Kultury". Wyruszyliśmy o godzinie 8:00. Celem wyjazdu było powtórzenie ogólnej wiedzy humanistycznej, poznanie roli Krakowa jako miasta kultury, zapoznanie uczniów z miejscami ciekawymi i ważnymi dla sztuki oraz integracja naszej zgranej klasy.


W czasie tego wyjazdu poznaliśmy między innymi historię Teatru "Bagatela" im. Tadeusza Boya - Żeleńskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Novum) i jego wybitnych absolwentów, domu Jana Matejki, Pałacu pod Murzynami, Piwnicy pod Baranami, Galerii Sztuki Polskiej XIX w., słynnej kawiarni literackiej "Jama Michalika", Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej i Teatru im. Juliusza Słowackiego.


Po edukacyjnym spacerze na łonie miasta Krakowa udaliśmy się do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach na zajęcia muzealne "Ko-lekcja z klasą", gdzie w miłej atmosferze zgłębialiśmy historię sztuki. Zwiedziliśmy 4 pomieszczenia - salę Bacciarellego, Michałowskiego, Chełmońskiego i Siemiradzkiego. Poznaliśmy tendencje sztuki oświeceniowej, zgłębiliśmy nurty realizmu, naturalizmu, symbolizmu i impresjonizmu oraz mogliśmy zobaczyć między innymi słynny portret Stanisława Augusta Poniatowskiego - ostatniego władcy Polski.


Lekcja muzealna wywołała wyjątkowy entuzjazm w naszej grupie. Mogliśmy obcować z wielkimi dziełami sztuki polskich artystów .Zachwyt wzbudziły głównie „Szał Uniesień” Władysława Podkowińskiego i "Czwórka" Józefa Chełmońskiego. Możliwość zobaczenia "na żywo" obrazów, o których tak dużo słyszymy w szkole była bardzo pozytywnym doświadczeniem.


Największe wrażenie wywarł na mnie „Szał Uniesień” Władysława Podkowińskiego, który przedstawia nagą kobietę o bujnych puklach rudych włosów siedzącą na ogromnym czarnym koniu miotającym się wśród wszechobecnej czerni. Dzieło tego polskiego malarza jest wyrazem jego przywiązania pod koniec życia do symbolizmu. W moim odczuciu dzieło rozbudza wyobraźnie i pobudza płaszczyznę kreatywności i twórczości w życiu człowieka. Godnym uwagi dziełem w mojej opinii jest również majestatyczny "Odlot Żurawi" J. Chełmońskiego oraz refleksyjny "Hołd Pruski" Jana Matejki.


W czasie wycieczki każdy z nas miał do wykonania określone zadania, które doprowadziły do finalnego rozwiązania zadań związanych z kultura i sztuką Krakowa. Każde z odwiedzanych miejsc było omówione przez wybranych uczniów, dzięki temu zebrani mogli wykonać zlecone zadania i dowiedzieć się najważniejszych informacji o tych miejscach.


Obcowanie z tak ogromnymi zbiorami dzieł sztuki wzbudziło wiele pozytywnych odczuć w naszej klasie. Dzięki pokaźnej liczbie obrazów, każdy z nas mógł docenić swoje ulubione dzieło sztuki. Naszą wycieczkę zakończyliśmy przy budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego na Placu Św. Ducha. Niezapomniane wrażenia obcowania ze sztuką na pewno zostaną na długo w naszych głowach.


Do Myślenic wróciliśmy około godziny 14:00. Wycieczka bardzo nam się podobała. W dzisiejszych czasach potrzeba coraz więcej tak ważnych i kształcących w innowacyjny sposób wyjść, które rozbudzają wyobraźnie i ubogacają w potrzebną wiedzę.


Tekst: Krystian Nieckula, 3b

Foto: Paweł Biela


Więcej zdjęć – Kraków miastem kultury – 3b – kliknij tutaj.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com