Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Od listopada do grudnia 2018 r. w naszej szkole przeprowadzana była akcja pomocy dzieciom w Syrii pod przewodnictwem pani Jarosławy Słowik wraz z klasą 8c oraz pani Anny Pitak. Suma o łącznej wartości 2343,71 złotych została przekazana fundacji Light for Syria, aby za jej pośrednictwem sfinansować najmłodszym ofiarom wojny posiłki podczas Wigilii i świąt. Klasa 8c przygotowała kiermasz, na którym można było kupić rożne ciasta, słodkości czy ozdoby świąteczne. Można było zjeść coś pysznego, a przy tym pomagać. Samorząd Uczniowski przekazał fundusze zdobyte w ramach akcji „Tydzień dobrego chleba” pod opieką pani Krystyny Oliwy oraz na kiermaszu andrzejkowym pod opieką pana Zbigniewa Wiącka. Pani Ewa Łazoryk przekazała datki zgromadzone podczas kiermaszu w budynku naszej szkoły przy ul. Żeromskiego.

Zwieńczeniem akcji było spotkanie 19 grudnia 2018 r. w MOKiS z panią Renatą Grzybczak, szefową fundacji Światło dla Syrii oraz projekcja filmu dokumentalnego „Przyjaciele z Polski” w reżyserii Bożydara Pająka i spotkanie z samym reżyserem. Film zrobił na nas bardzo duże wrażenie, pokazując zło wojny, która dzieje się w odległości turystycznej – raptem dwie godziny lotu. Ludzie chowają się po piwnicach, wyczekując z przerażeniem bomb i pocisków. Jeszcze kilka lat temu ludzie w Syrii żyli spokojnie i normalnie, a teraz każdego dnia walczą o życie. Mieszkańcom doskwiera bieda. Film opisuje także warunki w obozach przy tureckiej granicy. Jest to podobna sytuacja do naszej po 1945, kiedy to nam nikt nie pomógł. Dzisiaj na konflikt w Syrii cały świat „zamknął oczy”, więc trzeba pomagać. Po seansie można było zadawać pytania do przedstawicieli fundacji Light for Syria. Była także chwila na kontakt przez Internet z młodym Syryjczykiem - Aminem, uciekinierem z Aleppo.

Misją fundacji Światło dla Syrii jest organizowanie pomocy humanitarnej i charytatywnej dla ludności cywilnej w Syrii, wysiedlanej ze swoich domów rodzinnych w wyniku działań wojennych, pomoc w zakresie żywienia i zapewniania podstawowych produktów (ubrania, środki czystości), pomoc w zakresie osiedlania. Fundacja pomaga ludności cywilnej w zachodnich wsiach Aleppo, która została wysiedlona ze swoich domów rodzinnych po oblężeniu Aleppo w grudniu 2016 roku. Rodziny straciły domy, pracę, zdrowie, dobytek. Pod opieką fundacji znajduje się siedemdziesiąt pięć rodzin. W każdym miesiącu zapewnia im żywność, mleko dla dzieci, środki czystości, ubrania oraz pomoc medyczną wraz z lekarstwami.

Na sam koniec spotkania przeprowadzona została kwesta na rzecz Syryjczyków. Po skończonych działaniach mieliśmy uczucie satysfakcji i radości, że choć w małym stopniu mogliśmy przyczynić się do pomocy i ulżyć innym w cierpieniach. Pamiętajmy, że pomoc daje nadzieję, a nadzieja pozwala żyć!

Aleksander Grzybek klasa 8C

 


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com