Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

23 września 2011 roku odbyła się Małopolska Noc Naukowców!  Już po raz drugi uczniów naszej szkoły ogarnęła moc naukowych wrażeń!

 

Trzy grupy (matematycy pod opieką pani Katarzyny Twardosz, chemicy z panią Krystyną Oliwą i biolodzy z panią Eweliną Zlezarczyk) wyruszyły do Krakowa by zgłębiać tajniki wiedzy.

 

Jako pierwsi od grupy odłączyli się matematycy, którzy podążyli na Wydział Matematyki i Informatyki UJ, aby wziąć udział w wykładach, warsztatach i quizach. Najpierw udali się na wykład „ Czy na pewno dobrze je znamy, czyli o pewnych ciekawych liczbach”. Następnie wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Matematyka w literaturze, filmie i reklamie”, połączonych z quizem z nagrodami.

 

 

Mieli także możliwość uzyskania odpowiedzi na pytanie ”Jak grać, żeby wygrać?”, gdyż Koło Matematyków Studentów UJ  na przykładach rozmaitych gier prezentowało strategie wygrywających.

 

Na zakończenie wzięli udział w quizie z nagrodami o historii matematyki, sławnych matematykach i ich epokowych twierdzeniach (m.in. Pitagorasa, Talesa, Fermata).

 

Chemicy wspólnie z biologami odwiedzili Ogród Botaniczny, gdzie wzięli udział w pokazie sposobów rozsiewania nasion. Następnie udali się na wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH gdzie uczestniczyli w Fizyka show. Fizyczne latawce, termodynamiczne armatnie wiwaty, magnetyzm i elektryczność nie są już dla nich zagadką. Poznali też Lodową Krainę, czyli świat w ciekłym azocie. Na Politechnice Krakowskiej podziwiali pokazy i demonstracje chemiczne:  mieszaniny fotobłyskowe, świece dymne, kolorowe flary, spalanie pyłu magnezowego, ognie bengalskie, wyciąganie diabła za ogon, ryczące niedźwiedzie, sztuczną krew czy chmurę grzyb.

Biolodzy spotkali się na Uniwersytecie Rolniczym z sokołami, wężami, fretkami i świnkami morskimi. W Katedrze Biologii UJ podglądali rozmnażanie nornic i norników, podziwiali bakterie pod mikroskopem, poznali gatunki wygłodniałych roślin. Próbowali oszukać zmysły na pokazie złudzeń optycznych, degustowali owoce mikoryzowe i różne odmiany miodów. Szukali odpowiedzi na pytania: czy częste mycie skraca życie? I czy warto najeść się bakterii? 

 

Do domów - w środku nocy - wszyscy wrócili pełni wrażeń i nowej wiedzy.


Piąta edycja przedsięwzięcia w naszym regionie to nie jedyny jubileusz, który obchodzono podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2011. Świętowano również rocznice ważnych odkryć naukowych i to zarówno te typowo naukowe jak 100-lecie przyznania Marii Skłodowskiej – Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 100-lecie odkrycia jądra atomowego przez Ernesta Rutherforda, jak i mniej oficjalne jak np. jubileusz 500 – lecia przybycia pierwszej świnki morskiej do Europy.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Podczas tej wyjątkowej Nocy każdy mógł poznać tajemniczy i na co dzień niedostępny świat naukowców, a nawet samemu poczuć się jednym z nich.

Na wszystkich uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców 2011 czekał ogrom atrakcji i niespodzianek – od pokazów, eksperymentów, zwiedzania laboratoriów po liczne konkursy i zabawy!


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com