Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

 

Koło matematyczne pod opieką pani Katarzyny Twardosz wybrało się na wycieczkę do Krakowa, w towarzystwie  koła biologicznego pod opieką pani Eweliny Zlezarczyk. Wyjechaliśmy spod szkoły ok. godziny 8:30. Pierwszym punktem wycieczki było kino Orange IMAX, gdzie mogliśmy zobaczyć film przyrodniczy pt. „ Pod taflą oceanu”. Wszyscy stwierdzili, że film był bardzo ciekawy, a efekty 3D wzbudzały śmiech, zdziwienie, a nawet czasami zachwyt. 

 

 

Następnie rozdzieliliśmy się z kółkiem biologicznym i poszliśmy przez rynek krakowski do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego o nazwie Collegium Maius. Pod kierownictwem przewodnika mogliśmy zwiedzić kilka bardzo ciekawych sal i zobaczyć różne cenne przedmioty m.in. znajdowały się tam przyrządy astronomiczne Mikołaja Kopernika, autograf Neila Armstronga na zdjęciu przedstawiającym widok Ziemi z Księżyca,  statuetka Oscara Andrzeja Wajdy, Nagrodę Nobla Wisławy Szymborskiej czy medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego. Sale zdobiły obrazy zazwyczaj przedstawiające naukowców lub królów oraz meble. Kolejnym punktem naszego wyjazdu była ekspozycja interaktywna "Świat zmysłów”. Korzystając z instrukcji mieliśmy możliwość samodzielnego wykonania pomiaru czy prostej obserwacji. W ten sposób poprzez zabawę i samodzielne działanie mogliśmy poznać prezentowane zjawisko i odkrywać tajniki funkcjonowania narządów zmysłów.

 

Uczniowie Kółka Biologicznego po filmie udali się na Kazimierz by odwiedzić Muzeum Przyrodnicze. W zbiorach Muzeum Przyrodniczego w Krakowie oglądali spreparowanego, zachowanego w idealnym stanie, prehistorycznego  nosorożca włochatego. To jedyny zachowany w całości okaz tego wymarłego   ponad 12 tys. lat temu zwierzęcia na całym świecie!

 

W Aquarium podziwiali faunę i florę ciepłych mórz. Największe wrażenie zrobiła na nas skrzydlica - ryba, która zamieszkuje w wodach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego i Spokojnego na głębokości od 20 do 50 m. Wśród raf koralowych wygląda niczym księżniczka, jednak ostrzegawcze ubarwienie przypomina o jadowych kolcach, ulokowanych na jej rozłożystych płetwach grzbietowych. Ta oceaniczna miss atakuje błyskawicznie z zaskoczenia, a kontakt z kolcami jadowymi grozi silnym, kilkugodzinnym bólem oraz złym samopoczuciem. Na szczęście, w krakowskim Aquarium ten urokliwy drapieżca pływa dostojnie za szybą i żadne niebezpieczeństwo nikomu nie zagrażało.

 

Aquarium i Muzeum Przyrodnicze w Krakowie w swoich zbiorach posiada również gady i płazy z całego świata. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce! Nasz wyjazd był bardzo udany i pożyteczny! I oby do kolejnego! :-)

 

 Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com