Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

uwaga

Nowa strona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego znajduje się pod tym adresem: www.sp1myslenice.pl

We wtorek 24.11.2015 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką mgr Krystyny Oliwy oraz mgr Sławomira Mosiężnego wybrali się na wykład zorganizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego celem było ukazanie, że chemia to nie tylko reakcje i obliczenia, lecz także spektakularne doświadczenia, które potrafią zaciekawić każdego.

Na początku przypomniano nam w skrócie początki chemii na świecie. Następnie przeszliśmy do pierwszych doświadczeń. Było to wytwarzanie złota oraz srebra. Substancja, którą otrzymaliśmy do złudzenia przypominała złoto, jednak nim nie była. Natomiast próba produkcji srebra całkowicie powiodła się, o czym mogliśmy się przekonać oglądając posrebrzone wnętrze probówki. Później zobaczyliśmy reakcję szybkiego powstawania piany oraz ,,Węże Faraona”. Ze względu na rakotwórcze właściwości substancji użytych w niektórych reakcjach, takich jak np. "Wybuch wulkanu", musieliśmy je obejrzeć na ekranie. Mimo to, znakomicie się one prezentowały. Inną interesującą reakcją był „Ryczący niedźwiedź” czyli reakcja chloranu (V) potasu z węglem. W drugiej wersji wykonuje się to doświadczenie z żelkowym misiem i stąd właśnie jego nazwa.

 

Kolejnym fascynującym eksperymentem było pokazanie nam, jakie substancje odpowiadają za barwę sztucznych ogni. Zobaczyliśmy także, w jaki sposób wykorzystać wybuchowe właściwości wacików do demakijażu. Widzieliśmy również spalanie mieszaniny fotobłyskowej, jaką jest reakcja manganianu (VII) potasu z gliceryną. Jednym z bardziej intrygujących doświadczeń była oscylacyjna reakcja Briggsa-Rauschera. Jej efektem jest zmiana barwy otrzymanego roztworu od bezbarwnej poprzez żółtą aż do ciemnogranatowej. Proces ten powtarza się przez kilka do kilkunastu minut. Inną reakcją była także ,,Burza w probówce” spowodowana nalaniem do niej kwasu siarkowego (VI) z metanolem i dodaniem do nich manganianu (VII) potasu. Efekt doskonale opisuje tytuł tego eksperymentu. W ramach przypomnienia niektórych informacji porównano nam także różne wskaźniki kwasowo - zasadowe.

 

Na pamiątkę z pokazu otrzymaliśmy miniaturowe układy okresowe zawierające także internetowy adres http://chemvlog.pl/ na którym przedstawiona jest większość tych reakcji. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do zapoznania się z ich treścią oraz do oglądnięcia nagrań. Z wykładu wszyscy wróciliśmy niesamowicie zadowoleni. Myślę, że cel został w pełni osiągnięty, ponieważ wszyscy nabraliśmy jeszcze większego zainteresowania chemią i z pewnością będziemy rozwijać tą wyjątkową pasję.

Tekst: Natalia Węgrzyn kl. 3f

Foto: Hanna Jachymczak, Justyna Podmokły,

Natalia Węgrzyn, Paulina Kasprzyk


Więcej zdjęć - wydział chemii UJ 2015 - kliknij tutaj.


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com