Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

uwaga

Nowa strona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego znajduje się pod tym adresem: www.sp1myslenice.pl

5 stycznia 2015 roku w Domu Parafialnym im. ks. Bylicy odbyła się druga część uroczystości związanej z jubileuszem 140 – lecia Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach. Uroczystość prowadził dyrektor Gimnazjum nr 1 Tadeusz Jarząbek.



Dyrektor Gimnazjum w swoim wystąpieniu mówił m.in. o zasadności nazwania bieżącego roku szkolnego rokiem jubileuszowym:

„...Dzisiaj chcąc mówić o historii szkoły najtrudniej dokonać selekcji materiałów, informacji na jej temat. Pozornie zwykła stara szkolna fotografia, pożółkły papier świadectwa szkolnego, arkusza ocen to przecież historia jakiegoś ucznia, jakiegoś nauczyciela, to zatrzymane w kadrze czyjeś emocje, radości, smutki. Szanując te uczucia postanowiliśmy rok szkolny 2014/2015 nazwać rokiem jubileuszowym szkoły, a obchody 140 lecia szkoły podzielić na kilka etapów. Jak Państwo słyszeli na początku mojego przemówienia obecnie uczestniczycie Państwo w drugiej części obchodów poświeconych historii szkoły skierowanych głównie do nauczycieli szkół i rodziców. Można powiedzieć, że dzisiaj to nauczyciele Gimnazjum nr 1 dedykują tę uroczystość nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1. Trzecia część odbędzie się 16 maja 2015 r. i będzie przygotowana przez uczniów gimnazjum dla absolwentów szkół…”


Na początku swojego przemówienia Dyrektor Jarząbek nawiązując do jubileuszu przytoczył słowa Adama Asnyka, które były motywem przewodnim uroczystości:

 

„…Przeszłość nie wraca, jak żywe zjawisko,
W dawnej postaci - jednak nie umiera;
Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko
I świeże kształty dla siebie przybiera…”


Powiedział, że potwierdzeniem tych właśnie słów jest obecność na sali nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1, nauczycieli Gimnazjum nr 1, rodziców naszych uczniów – współgospodarzy tego spotkania, przyjaciół szkoły. Stwierdził, że wielu z obecnych w przeszłości uczęszczało do szkoły Podstawowej nr 1 jako uczniowie, by potem wrócić do niej jako nauczyciele lub rodzice uczniów, ale już nowego Gimnazjum nr 1.


W kolejnej części spotkania dyrektor przywitał zebranych gości, m.in.:

  • pana Mieczysława Kęska - Dyrektora Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, 
  • panią Aleksandrę Mistarz - naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Myślenicach,
  • pana inspektora Artura Święcha - Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach,
  • panią dyrektor Zespołu Ekonomiki Oświaty w Myślenicach Danutę Kasprzycką,
  • pana Michała Bertmana - dyrektora Szkoły Podstawowej w latach 1978-1984,
  • pana Henryka Bidzińskiego - dyrektora Szkoły Podstawowej w latach 1984-1999.


Ponadto powitał pozostałych słowami:

„…Witam wszystkich wicedyrektorów szkoły podstawowej i wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły podstawowej: tych, którzy z dniem 1 września 1999 roku przeszli na emeryturę i tych, którzy z tym dniem zaczęli pracować w innych placówkach oświatowych.

Szczególnie witam nauczycieli Gimnazjum nr 1, którzy od 15 lat wspólnie ze mną tworzą nową kartę historii naszej szkoły i budują jej pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym. Witam wszystkich pracowników szkół: sekretariatu, kuchni, świetlicy, obsługi. Witam wszystkich rodziców naszych uczniów na czele z przewodniczącą Szkolnej Rady Rodziców panią Urszulą Małotą - Olesek - współorganizatorów dzisiejszej uroczystości. Witam przedstawicieli uczniów gimnazjum z Magdą Baran przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego .

Jeszcze raz witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie: tych wymienionych z nazwiska jak i każdego z państwa indywidualnie. Niezmiernie się cieszymy, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie i zechcieliście być tu dzisiaj z nami…”


Po przywitaniu zebranych dyrektor nawiązał do 140 lat szkoły i powiedział, że taki okres to:

  • ponad 50 tysięcy dni obfitujących w dziesiątki tysięcy zdarzeń, w które angażowali się nauczyciele, uczniowie, rodzice i którym wtedy wydawało się, że każde z nich jest najważniejsze i ma decydujący wpływ na ich życie,
  • tysiące decyzji nauczycieli, dyrekcji często rozstrzygających o ludzkich losach,
  • tysiące ludzkich losów uwikłanych w historię szkoły i Myślenic, bo przecież do końca lat 50 była to jedyna szkoła podstawowa w mieście.

Po tym krótkim wystąpieniu zebrani wysłuchali fragmentów Uchwały Rady Miasta Myślenic z 1873 roku oraz książki Józefa Pitali „Tobie Myślenicka ziemio” - opisujących szkołę podstawową od roku 1920 do 1935.

W uchwale Rady Miasta z 21 września 1873 r. czytamy m.in.:

 

Z inicjatywy burmistrza Myślenic Andrzeja Marka

Komitet budowy szkoły: burmistrz, Jan Schally, Józef Hudaszek, Klemens Kutrzeba, Jędrzej Nowicki i Jędrzej Kudas

 

My Burmistrz Asesorowie i Radni Miasta Myślenic


Wszem wobec i potomnym naszym wiadomym czynimy, że budynek ten miejski założony został na mocy uchwały naszej z dnia 21 września 1873 i że przeznaczyliśmy takowy głównie na pomieszczenie tutejszej szkoły głównej czteroklasowej, jeszcze w roku 1873. Na dniu 13 maja zaprowadzonej i otwartej, a po rozebraniu w roku 1841 dawnego budynku szkolnego „pod kościołem” dziś jeszcze w domu miejskim pod L.K. 53 w Rynku umieszczonej.

Ma być także wiadomo od nas wszystkich ku wiecznej pamięci, że Jaśnie Oświecona Księżna Augusta Montleart, dziedziczka dóbr okolicznych, przyłożyła się głównie do tej budowy, przeznaczywszy miastu na ten cel w darze dziesięć tysięcy guldenów austriackich, czyli 40 000 zł polskich, za to od nas i od przyszłych pokoleń naszych wdzięczność jej niechaj będzie...”


Po wystąpieniu uczniów przedstawiono za pomocą pokazów multimedialnych historię Szkoły Podstawowej nr 1 od 1874 do 1999 roku, a następnie Gimnazjum nr 1 od 1999 r. do 2014 r.

Najważniejsze daty/wydarzenia z historii szkoły to:

Data Wydarzenie
1873r.

Uchwala Rady Miasta Myślenic o budowie szkoły.

 

1874r.

Akt erekcyjny i położenie kamienia węgielnego.

 

1876r.

Poświęcenie budynku szkoły.

 

1877r.

Całkowite zakończenie budowy nowej szkoły.

 

1909r.

Nadanie szkole im. Juliusza Słowackiego w 100 lecie urodzin poety.

 

1929/1930

Połączenie szkoły męskiej i żeńskiej w Szkołę nr 1 w Myślenicach.

 

1939 - 1945 W okresie okupacji w budynku czasowo stacjonowało wojsko niemieckie i mieścił się tutaj posterunek granatowej policji . Nauka odbywała się nieregularnie.

 

1964/1965

 

Generalny remont budynku zakończony w styczniu 1966 roku.

 

1966 r.

 

Wprowadzenie 8 klasowej szkoły podstawowej.

1973 Obchody 100 rocznicy szkoły. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej uroczystość.
1978/1979 Szkoła Podstawowa nr 1 została przemianowana na 10 letnią Gminna Szkołę Zbiorczą. Dyrektorem zbiorczej szkoły gminnej został Michał Bertman.
1984r Rozwiązanie Gminnej Szkoły Zbiorczej. Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 został Henryk Bidziński.
1999r. Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 1.
1999 r. Powstanie Gimnazjum nr 1. Dyrektorem zostaje Tadeusz Jarząbek.
2001r. Rozbudowa szkoły. Nadanie imienia Juliusza Słowackiego Gimnazjum nr 1.
2014r. Jubileusz 15 lecia gimnazjum i 140 lecia szkoły.

W trakcie spotkania głos zabrali:

- pan Mieczysław Kęsek Dyrektor Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, który w imieniu swoim i burmistrza MiG Myślenice Macieja Ostrowskiego pogratulował jubileuszu. W wystąpieniu mówił o pozytywnym wizerunku szkoły w środowisku lokalnym, osiągnięciach placówki i wielu działaniach podejmowanych przez nauczycieli oraz uczniów.

- Z kolei ostatni dyrektor szkoły podstawowej Henryk Bidziński w bardzo osobistym przemówieniu wspominał wydarzenia z życia szkoły, oceniał jej wartość dla mieszkańców Myślenic.

- Gratulacje na ręce dyrektora Jarząbka i H. Bidzińskiego złożyła także przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców pani Urszula Małota - Olesek. Na końcu swojego wystąpienia życzyła wszystkim:

„…Niech uroczystość obchodów 140-lecia powstania szkoły będzie okazją do radości przy wspominaniu chlubnej przeszłości i impulsem do dalszej nauki, pracy oraz pomnażania dotychczasowego imponującego dorobku…”



W czasie obchodów jubileuszowych odbyła się tez bardzo miła uroczystość. Na ręce pana dyrektora Tadeusza Jarząbka wręczony został certyfikat „Lidera szkoły promującej bezpieczeństwo”. Dokument przekazał komendant powiatowy policji – Artur Święch, podkreślając jednocześnie wielość zadań jakie podjęła szkoła. Wspomniał również o tym, że Gimnazjum nr 1 jest pierwszą placówką w powiecie, która została Liderem tego projektu. Serdecznie podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w naszej szkole, szczególnie dla Dyrekcji Szkoły oraz pani Mirosławy Chmiel – koordynatora tego projektu w Gimnazjum nr 1.



Na zakończenie uroczystości, w części artystycznej, wystąpili nauczyciele oraz dyrekcja szkoły w inscenizacji fragmentów „Zemsty” A. Fredry. Spektakl przygotowali:

Postać Aktor
CZEŚNIK RAPTUSIEWICZ Zdzisław Mirek
KLARA, jego synowica Magdalena Orawin
REJENT MILCZEK Tadeusz Jarząbek
WACŁAW, syn Rejenta Zbigniew Wiącek
PODSTOLINA Mirosława Chmiel
PAPKIN Bogusław Janas
DYNDALSKI, marszałek Marcin Gmyrek
Inspicjent Magdalena Miętka
Scenariusz Anna Pitak
Reżyseria Ana Pitak wraz z zespołem


Druga część obchodów 140 - lecia szkoły miała miejsce w budynku szkoły, gdzie zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć 3 wystawy poświecone: historii szkoły, funkcjonowaniu szkoły w środowisku lokalnym, współpracy szkoły z placówkami za granicą – w Słowenii, we Włoszech, na Ukrainie oraz w Burkina Faso.



Kolejna część obchodów - tzw. Dzień absolwentów - planowana jest na 16 maja 2015 roku, na którą już dzisiaj wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 zapraszamy.


Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystości jubileuszowych. Szczególne podziękowania składamy Dyrekcji, wszystkim zaangażowanym nauczycielom i pracownikom szkoły, uczniom a także niezawodnym Rodzicom! :)

 


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com