Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Interblok

 

20 stycznia 2012 r. odbyły się kolejne zajęcia projektu INTERBLOK. Tym razem dotyczyły one geografii. Temat brzmiał: "Jak wykonać model wywierzyska, w którym woda wypływa pod ciśnieniem?". Wszystkie grupy tworzyły według swojej wyobraźni modele skał krasowych. Wykonywane one były ze styropianu, gipsu oraz innych potrzebnych materiałów.  Zajęciom towarzyszyła miła atmosfera oraz współpraca między uczniami. Z powodu używania gipsu sprzątanie sali po zajęciach trwało więcej, niż samo budowanie, ale nie przeszkodziło to nam wrócić do domu z bardzo dobrymi humorami.

Mikołaj Krupa kl. IIIB

 

Efekty pracy poszczególnych grup można zobaczyć na zdjęciach:

 

 

Ostatnie zajęcia z fizyki w ramach projektu INTERBLOK dotyczyły budowy soczewki gąłki ocznej. Było to nasze pożegnanie z dodatkowymi lekcjami, które towarzyszyły nam od września.

 

Tym razem naszym zadaniem była budowa prototypu soczewki gałki ocznej. Do wykonania tego modelu potrzebowaliśmy: rękawiczkę lateksową, gumkę recepturkę, strzykawkę, różne śrubki oraz plastikową lub drewnianą płytę. Najpierw połączyliśmy rękawiczkę pełną wody ze strzykawką, a następnie umieściliśmy wszystko pomiędzy deseczkami ustawionymi równolegle i połączonymi śrubami tak, aby wypukłe powierzchnie rękawiczki, wystające przez duże otwory, tworzyły powierzchnie boczne soczewki. Później przed naszą konstrukcję ustawiliśmy świeczkę, natomiast za nią kartkę, jako ekran, na którym można było zaobserwować odwrócony, rzeczywisty obraz źródła światła. Zadanie to wykonała każda grupa. Było ono dość trudne, wymagające dużej precyzji, ale każdy dał sobie z nim radę.

 

Nam, klasie 3B, zostaje tylko gorąco podziękować wszystkim nauczycielom związanym z projektem, którzy realizowali z nami poszczególne zagadnienia (p. Zlezarczyk, p. Twardosz, p. Mosiężny, p. Salawa, p. Zduń), a także panu Pawłowi Bieli, który był głównym koordynatorem INTERBLOK-u. Dziękujemy!

 

Mikołaj Krupa 3B

Pełna galeria zdjęć dostępna jest tutaj.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem napisanym przez Mikołaja Krupę z klasy 3B. Tekst ten dotyczy opisu projektu Interblok, a ukaże się na łamach Gazety  Myślenickiej:  

 

INTERBLOK - twórca młodych techników?

W roku szkolnym 2011/2012 Gimnazjum nr 1 w Myślenicach zostało wybrane do testowania projektu INTERBLOK, mającego na celu zwiększenie zainteresowania uczniów szkół gimnazjalnych kontynuacją nauki na kierunkach techniczno - przyrodniczych. Z czterech województw (małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) wybranych zostało 80 klas gimnazjalnych, w tym jedna z „Jedynki”. Do programu została zakwalifikowana klasa trzecia, która bierze udział w zajęciach odbywających się po lekcjach. Jedna sesja trwa 90 minut. Omawiane są tam zagadnienia z przedmiotów ścisłych: matematyka, biologia, fizyka, chemia, geografia.


W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy ciekawe zadanie: nadmuchać 3 lub więcej balonów bez używania powietrza z płuc oraz nie korzystając z żadnego gotowego urządzenia do pompowania. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie. W naszej grupie postanowiliśmy przygotować 5 sposobów, aby w razie niepowodzenia mieć jakieś wyjście awaryjne :)


3. "Jakie geny - takie dziecko"

Na koniec zajęliśmy się zagadką dziedziczenia cech. W grupach dwuosobowych (gdzie jedna osoba była mamą, a druga tatą) "planowaliśmy" potomka. Dlaczego w cudzysłowie "planowaliśmy" - bo niestety jak się okazało nic u dziecka zaplanować się nie da :( Jakie nam "wyszły" pociechy można zobaczyć na zdjęciach :)

 


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com